PČ 10. diena: Slovēņiem un slovākiem ļoti svarīga spēle, Šveicei iespēja nodrošināt 1. vietu grupā

Somijas pilsētā Tamperē un Latvijas galvaspilsētā Rīgā šodien tiks aizvadīta desmitā spēļu diena 2023. gada pasaules hokeja čempionātā. Šodien norisināsies četri mači.

A apakšgrupa. Vācija – Ungārija (16:20)

Desmitā spēļu diena Tamperē sāksies ar Vācijas un Ungārijas dueli. Vācieši turnīru uzsāka ar trīs zaudējumiem pret grupas grandiem (0:1 pret Zviedriju, 3:4 pret Somiju un 2:3 pret ASV), bet pēc tam sekojušas divas uzvaras divās spēlēs – 6:4 pār Dāniju un 4:2 pār Austriju. Ar sešiem punktiem piecās spēlēs Harolda Kreisa vadītā komanda šobrīd ieņem piekto vietu A apakšgrupā un saglabā ļoti labas izredzes iekļūt ceturtdaļfinālā. Ceturtajā pozīcijā esošajai Dānijai, kam turnīra turpinājumā būs jātiekas ar Somiju un Zviedriju, ir tikai par diviem punktiem vairāk. Uzvara pār ungāriem Vācijai ļautu spert platu soli pretim ceturtdaļfinālam. Vāciešu rindās rezultatīvākais ar trīs vārtiem un vienu rezultatīvu piespēli piecos mačos ir Niko Štrums. Pa četriem punktiem sakrājuši arī Marsels Nēbelss (2+2) un Morics Millers (1+3). Savukārt Ungārijas izlase piecos mačos svinējusi vienu uzvaru. Vienīgais panākums tika gūts papildlaikā pār Franciju (3:2). Ar diviem punktiem maģāri pašlaik ieņem priekšpēdējo pozīciju A apakšgrupā. Ungārijas valstsvienības sastāvā rezultatīvākais ar piecās spēlēs sakrātiem četriem (1+3) punktiem ir Ištvans Bartalis.

Abas izlases iepriekšējo reizi tikās 2016. gada pasaules čempionātā. Toreiz vācieši sarežģītā mačā izcīnīja uzvaru ar 4:2. Vācijas izlase pirmoreiz vadībā toreiz izvirzījās vien trešā perioda ievadā, bet uzvaras vārtus iemeta tikai 58. minūtē. Pēdējā ripa jau ielidoja tukšā ungāru cietoksnī. Vāciešu sastāvā šajā turnīrā nav neviena no šī mača vārtu autoriem. Savukārt Ungārijas izlasi joprojām pārstāv šīs spēles pirmo vārtu autors Ištvāns Sofrons. Šajā turnīrā Sofrons ar diviem precīziem metieniem šobrīd ir Ungārijas izlases labākais snaiperis. Vācija ar Ungāriju krustoja nūjas arī 2009. gada pasaules čempionātā. Arī toreiz vāciešiem neklājās viegli – tika izcīnīta uzvara vien ar 2:1. Interesanti, ka Vācijas izlasi šogad pasaules čempionātā pārstāv šī mača pirmo vārtu autors Morics Millers.

B apakšgrupa. Slovēnija – Slovākija (16:20)

Dienas pirmajā mačā Rīgā Slovēnija tiksies ar Slovākiju. Abām izlasēm šī būs ļoti svarīga spēle. Slovēņi atgriezušies Elitē ar pieciem zaudējumiem piecos mačos – 0:7 pret Šveici, 2:5 pret Kanādu, 0:1 pret Norvēģiju, 2:6 pret Čehiju un 2:3 pret Latviju – un šobrīd atrodas ļoti tuvu izkrišanai. Matjaža Kopitāra vadītā komanda vairākās spēlēs ir demonstrējusi atzīstamu sniegumu, taču šobrīd šajā turnīrā vienīgā ir bez punktiem. Lai saglabātu izredzes palikt elites divīzijā, slovēņiem šodien nepieciešams vismaz punkts. Slovēnijas izlases sastāvā rezultatīvākais ar diviem vārtiem un rezultatīvu piespēli aizvadītajās piecās spēlēs bijis Miha Verličs. Pie trīs punktiem ticis arī Slovēnijas valstsvienības kapteinis Jans Urbass (1+2) un aizsargs Blažs Gregorcs (0+3). Atkāpšanās ceļa nav arī Slovākijai, kas ar piecos mačos izcīnītiem pieciem punktiem ieņem vien piekto vietu – 2:3 pret Čehiju, 2:1 pār Latviju, 1:2 pēcspēles metienu sērijā pret Kanādu, 2:4 pret Šveici un 3:4 pēcspēles metienu sērijā pret Kazahstānu. Krega Remzija vadītā komanda atlikušajās divās grupu turnīra spēlēs (pret Slovēniju un Norvēģiju) nevar atļauties zaudēt nevienu punktu, ja vēlas saglabāt izredzes iekļūt ceturtdaļfinālā. Ja slovāki pazaudēs kaut vai punktu, tad ceturtdaļfinālā vietu nodrošinās Latvijas valstsvienība. Slovākijas izlases rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā ar pieciem (1+4) punktiem piecās spēlēs ir komandas kapteinis Mareks Hrivīks.

Abas izlases līdz šim pēdējo reizi tikās 2018. gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Toreiz Slovēnijas valstsvienība grupu turnīrā svinēja panākumu pēcspēles metienu sērijā ar 3:2. Uzvarētāju sastāvā pamatlaikā izcēlās Gregorcs un Anže Kuralts, bet bullīšos precīzi bija Roks Tičars un Žiga Jegličs. Visi četri hokejisti pārstāv Slovēnijas izlasi arī šajā turnīrā. Savukārt slovākiem šajā pasaules čempionātā nav neviena no tās spēles vārtu guvējiem. Pasaules čempionātu ietvaros slovēņi pret slovākiem iepriekšējo reizi tikās 2015. gadā. Toreiz Slovākijas hokejisti bija pārāki ar 3:1. Uzvaras vārtus 55. minūtē guva Marians Gaboriks, kurš pēc tam pēdējā sekundē ar metienu tukšā pretinieku cietoksnī panāca 3:1. Gaboriks tāpat kā slovāku tās spēles pirmo vārtu autors Andrejs Mesārošs ir beidzis karjeru. Slovēņu rindās vienīgo reizi precīzs bija jau minētais Urbass.

A apakšgrupa. ASV – Francija (20:20)

Dienas otrajā spēlē Tamperē A apakšgrupas līdere ASV eksaminēs Franciju. Amerikāņi šo turnīru līdz šim aizvadījuši perfekti – 4:1 pār mājinieci un pašreizējo pasaules čempioni Somiju, 7:1 pār Ungāriju, 3:2 pār Vāciju, 4:1 pār Austriju un 3:0 pār Dāniju. ASV valstsvienības sastāvā rezultatīvākais ar septiņiem (3+4) punktiem piecās spēlēs ir Rokko Grimaldi. Tikmēr pie sešiem (4+2) punktiem ticis Alekss Taks. Francūži pirmajā mačā ar 2:1 papildlaikā pārspēja Austriju, bet turpinājumā piedzīvojuši četras neveiksmes pēc kārtas – 3:4 pagarinājumā pret Dāniju, 2:3 papildlaikā pret Ungāriju, 3:5 pret mājinieci Somiju un 0:4 pret Zviedriju. Ar četriem punktiem piecās spēlēs Filipa Bozona vadītā valstsvienība ierindojas vien sestajā pozīcijā A apakšgrupā. Francijas izlases sastāvā pagaidām rezultatīvākais ar pieciem (1+4) punktiem bijis galvenā trenera dēls Tims Bozons, bet pie četriem (1+3) punktiem ticis aizsargs Florians Sakašvilli.

Amerikāņi ar francūžiem iepriekšējo reizi tikās 2019. gada pasaules čempionātā. Toreiz ASV valstsvienība pārbrauca pāri Francijas izlasei ar 7:1. Amerikāņi iemeta trīs vārtus laika posmā no piektās līdz septītajai minūtei. Uzvarētāju sastāvā ar diviem precīziem metieniem atzīmējās Alekss Debrinkets un Kolins Vaits. Tikmēr ar vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlās Frenks Vatrano un Patriks Keins. Neviens no šiem hokejistiem gan šajā turnīrā nepārstāv ASV valstsvienību. Francūžu labā vienīgo ripu iemeta Entonī Rehs, kurš šajā pasaules čempionātā piecās spēlēs nopelnījis trīs (1+2) punktus. Francijas izlase pasaules čempionātu ietvaros nav pārspējusi ASV jau 25 gadus – kopš 1998. gada. Interesanti, ka toreiz trešos vārtus franču labā iemeta tagadējais Francijas izlases galvenais treneris Filips Bozons.

B apakšgrupa. Čehija – Šveice (20:20)

Savukārt Rīgā desmitā spēļu diena noslēgsies ar B apakšgrupas līderu dueli – Čehija tiksies ar Šveici. Abas izlases jau nodrošinājušas sev vietu ceturtdaļfinālā. Čehi pirmajās piecās spēlēs izcīnījuši četras uzvaras – 3:2 pār Slovākiju, 5:1 pār Kazahstānu, 3:4 papildlaikā pret mājinieci Latviju, 6:2 pār Slovēniju un 2:0 pār Norvēģiju. Ar 13 punktiem Kari Jalonena vadītā komanda šobrīd ieņem otro vietu B apakšgrupā un, neskatoties uz zaudējumu mačā pret Latviju, joprojām saglabā izredzes uzvarēt grupā. Čehijas izlases sastāvā šajā turnīrā uguņo Dominiks Kubalīks, kurš ar piecās spēlēs sakrātiem 11 (7+4) punktiem šobrīd ir visa turnīra rezultatīvākais spēlētājs. Tikmēr pie septiņiem (2+5) punktiem ticis Čehijas valstsvienības kapteinis Romāns Červenka. Savukārt Šveices valstsvienība šajā turnīrā vēl nav izjutusi zaudējumu rūgtumu – 7:0 pār Slovēniju, 3:0 pār Norvēģiju, 5:0 pār Kazahstānu, 4:2 pār Slovākiju un 3:2 pār Kanādu. Patrika Fišera trenētā izlase ar 15 punktiem ir B apakšgrupas līdere un, uzvarot Čehiju, var nodrošināt sev pirmo vietu B apakšgrupā. Šveiciešu sastāvā rezultatīvākā spēlētāja gods šobrīd pieder Gētanam Hāsam (1+5). Viņam uz papēžiem min Nino Nīderraiters (4+1), Dario Simions (2+3), Deniss Malgins (2+3) un Marko Miranda (1+4).

Abas izlases iepriekšējo reizi tikās pirms nedaudz vairāk nekā divām nedēļām, kad gatavojoties pasaules čempionātam, aizvadīja pārbaudes spēli Eirotūres ietvaros. Šveicieši aizraujošā mačā svinēja panākumu ar 3:2. Uzvarētāju sastāvā ar gūtiem vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlās Hāss un Romēns Lefels, kurš šajā pasaules čempionātā piecos mačos atzīmējies ar diviem (1+1) punktiem. Savukārt čehu rindās rezultatīvākais ar 1+1 bija Jirži Smejkals. Interesanti, ka Čehija pret Šveici iepriekšējo reizi pasaules čempionātu ievaros krustoja nūjas 2021. gadā Rīgā. Toreiz šveicieši guva virsroku ar 5:2. Fišera vadītā valstsvienība četras no piecām ripām iemeta skaitliskajā vairākumā. Neviens no šīs spēles vārtu autoriem gan nepalīdz šveiciešiem šajā turnīrā.