Vēsturiska iespēja – Latvijas izlase pret ASV aizvadīs spēli par bronzas godalgām

2023. gada pasaules hokeja čempionātā Tamperē šodien tiks sadalītas godalgas. Pirmoreiz par medaļām cīnīsies Latvijas valstsvienība, kas pulksten 15:20 mērosies spēkiem ar ASV hokejistiem. Vai Harija Vītoliņa vadītajai komandai izdosies mājās pārvest godalgas? Spēles tiešraide kanālā LTV7.

Latvijas izlase pasaules čempionātu sāka ar diviem zaudējumiem – 0:6 pret Kanādu un 1:2 pret Slovākiju, bet grupu turnīra turpinājumā izcīnīja piecas uzvaras pēc kārtas – 4:3 papildlaikā pār Čehiju2:1 pret Norvēģiju3:2 pār Slovēniju7:0 pret Kazahstānu un 4:3 pagarinājumā pār Šveici. Izcīnītie divi punkti pār Šveici Vītoliņa vadītajai komandai ļāva ieņem trešo vietu B apakšgrupā.

Latvijas izlase ceturtdien ceturtdaļfinālā sensacionāli ar 3:1 apspēlēja Zviedrijas valstsvienību un pirmoreiz vēsturē iekļuva pusfinālā. Mūsējo sastāvā mačā pret Zviedriju ar gūtiem vārtiem izcēlās pasaules čempionātu debitants Dans Ločmelis, kā arī Miks Indrašis un aizsargs Jānis Jaks. Visos trijos vārtu guvumos asistēja Rihards Bukarts. Gan Indrašis, gan Jaks tika pie diviem (1+1) punktiem. Savukārt vārtos fantastiski darbojās Artūrs Šilovs, kurš atvairīja 40 no 41 (97,56%) pretinieku metiena.

Savukārt vakar Vītoliņa vadītā komanda pusfinālā varonīgā cīņā ar 2:4 piekāpās Kanādas valstsvienībai. Latvijas izlase divreiz atradās vadībā, taču pēdējā trešdaļā ielaida trīs ripas un nenosargāja pārsvaru. Pēdējo ripu kanādieši iemeta jau tukšā latviešu cietoksnī. Mūsu valstsvienības sastāvā ar precīziem metieniem izcēlās Ločmelis un Rūdolfs Balcers. Vārtos lielisks atkal bija Šilovs, kurš apstādināja 32 no 35 (91,42%) kanādiešu metieniem.

Balcers ar deviņās spēlēs sakrātiem deviņiem (2+7) punktiem ir Latvijas izlases rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā. Ar trīs precīziem metieniem un piecām rezultatīvām piespēlēm atzīmējies Rihards Bukarts. Tikmēr Rodrigo Ābols sakrājis septiņus (5+2) punktus. Sešus punktus nopelnījis Latvijas valstsvienības kapteinis Kaspars Daugaviņš, bet pie pieciem punktiem tikuši Indrašis (2+3) un Jaks (1+4).

ASV izlase grupu turnīrā demonstrēja fantastisku sniegumu. Deivida Kvina vadītā komanda uzvarēja visās septiņās grupu turnīra spēlēs – 4:1 pār mājinieci Somiju7:1 pret Ungāriju3:2 pār Vāciju4:1 pret Austriju3:0 pār Dāniju9:0 pret Franciju un papildlaikā 4:3 pār Zviedriju. Amerikāņi ar 20 punktiem pārliecinoši triumfēja A apakšgrupā.

Ceturtdaļfinālā ASV izlase ar 3:0 apspēlēja Čehijas hokejistus. Uzvarētāju sastāvā ar precīziem metieniem izcēlās Mets Koronato, Niks Perbikss un Katers Gotjē. Amerikāņu vārtos nepārspēts palika Keisijs Desmits, kurš atvairīja visus 15 pretinieku izpildītos metienus.

Savukārt pusfinālā ASV hokejisti vakar pārsteidzoši papildlaikā ar 3:4 piekāpās Vācijas valstsvienībai. Amerikāņi divreiz atradās vadībā (ar 2:0 un 3:2), taču vācieši abas reizes atspēlējās. Marsels Nēbelss vien 83 sekundes līdz pamatlaika beigām panāca 3:3, bet 68. minūtē Frederiks Tifelss atnesa Vācijai uzvaru. ASV izlases sastāvā vārtus guva Alekss Taks, Roko Grimaldi un Maikls Eisimonts. Desmits tika galā vien ar 22 no 26 (84,61%) pretinieku metieniem.

ASV valstsvienības sastāvā šajā turnīrā līdz šim uguņojis Grimaldi, kurš deviņās spēlēs izcēlies ar pieciem gūtiem vārtiem un septiņām rezultatīvām piespēlēm. Ar 12 sakrātiem punktiem Grimaldi šobrīd ir otrais rezultatīvākais hokejists visā turnīrā. Desmit punktu slieksnim pārkāpis pāri arī Tīdžejs Tinans (1+10). Ar septiņiem precīziem metieniem un divām rezultatīvām piespēlēm atzīmējies Gotjē. Tikmēr pa astoņiem punktiem sakrājuši Taks (5+3) un Konors Gārlands (2+6).

Amerikāņi par pasaules čempionāta bronzu cīnīsies jau trešo gadu pēc kārtas. 2021. gadā Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā ASV valstsvienība spēlē par trešo vietu ar 6:1 sagrāva savu vakardienas pāridarītāju Vāciju. Amerikāņi toreiz iemeta četras ripas laika posmā no 27. līdz 33. minūtei. Par mača galveno varoni kļuva Gārlands, kurš guva uzvaru nesošos vārtus un divreiz asistēja partneriem. Savukārt pērn Tamperē ASV hokejisti mačā par bronzu ļoti rezultatīvā cīņā ar 4:8 atzina Čehijas pārākumu. Interesanti, ka amerikāņi pēc otrā perioda vēl atradās vadībā ar 3:2. Pēdējā trešdaļā čehi pretinieku cietoksnī sabēra sešas ripas.

Latvijas valstsvienība pret ASV pasaules čempionātos ir spēlējusi ļoti bieži. Abas izlases kopš 1997. gada krustojušas nūjas jau 15 reizes. Mūsējie izcīnījuši trīs uzvaras – 1998. gadā Cīrihē ar 3:2, 2001. gadā Ķelnē ar 2:0 un 2014. gadā Minskā ar 6:5. Tāpat vienreiz (2000. gadā Sanktpēterburgā) starp abām izlasēm tika fiksēts neizšķirts – 1:1.

2014. gadā izcīnītajā panākumā pār ASV ar gūtiem vārtiem un rezultatīvu piespēli Latvijas izlases rindās atzīmējās Kaspars Daugaviņš, Gints Meija un Herberts Vasiļjevs. Tāpat precīzi mūsējo sastāvā bija Miķelis Rēdlihs, Aleksandrs Ņiživijs un Zemgus Girgensons. No šiem sešiem hokejistiem šogad Latvijas izlasi pārstāv vienīgi Daugaviņš. Latvijas izlases vārtus toreiz sargāja Kristers Gudļevskis, kurš tika galā ar 31 no 36 (86,11%) amerikāņu metieniem. Gudļevskis ir kopā ar valstsvienību arī šajā turnīrā, taču nevienā no spēlēm nav devies laukumā.

Finālā (pulksten 20:20) tiksies Kanādas un Vācijas izlases. Arī finālspēli tiešraidē translēs LTV7.