PČ 6. diena: Kanāda eksaminēs Kazahstānu, Francija mēģinās pārsteigt mājiniekus somus

Somijas pilsētā Tamperē un Latvijas galvaspilsētā Rīgā šodien tiks aizvadīta sestā spēļu diena 2023. gada pasaules hokeja čempionātā. Laukumā dosies astoņas izlases. Uz ledus pēc vienas dienas pārtraukuma redzēsim Latvijas valstsvienību, kas pulksten 16:20 tiksies ar Norvēģijas izlasi. Par mūsu hokejistu spēli pret norvēģiem plašāk iespējams lasīt šeit.

A apakšgrupa. ASV – Austrija (16:20)

Turnīra sestā diena Tamperē sāksies ar ASV un Austrijas dueli. Amerikāņi ar trīs spēlēs izcīnītiem deviņiem punktiem šobrīd ir A apakšgrupas līderi. ASV valstsvienība turnīra ievadā ar 4:1 apspēlēja mājinieci Somiju, bet turpinājumā ar 7:1 sagrāva Ungāriju un ar 3:2 apspēlēja Vāciju. Mačā pret vāciešiem amerikāņi izrāva uzvaru vien 55. minūtē. ASV izlases sastāvā pirmajās trijās spēlēs rezultatīvākais bijis Rokko Grimaldi, kurš atzīmējies ar četriem (1+3) punktiem. Tikmēr Alekss Taks izcēlies ar trīs gūtiem vārtiem. Savukārt austrieši ar vienu iegūtu punktu trijos mačos ieņem septīto pozīciju A apakšgrupā. Rodžera Badera vadītā valstsvienība turnīra ievadā izcīnīja punktu pret Franciju (1:2 papildlaikā), bet turpinājumā ar 0:5 piekāpās Zviedrijai un ar 2:6 zaudēja Dānijai. Austrijas valstsvienības rindās rezultatīvākais līdz šim bijis Peters Šnaiders (1+2). Tikmēr ar diviem vārtiem izcēlies Tomass Rafls.

Abas izlases otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātā spēlē vienā apakšgrupā. Pērn amerikāņi izcīnīja uzvaru vien pagarinājumā (3:2). Interesanti, ka Austrijas izlase toreiz bija vadībā pat ar 2:0. ASV panāca izlīdzinājumu vien 49. minūtē. Uzvaras ripu papildlaika ceturtajā minūtē iemeta Luks Hjūzs. Austriešu sastāvā palikuši abi tās spēles vārtu autori – Benjamins Nisners un Mario Hūbers. Diezgan sīva spēkošanās starp ASV un Austriju bija vērojama arī 2013. gada pasaules čempionātā. Toreiz amerikāņi guva virsroku ar 5:3. Interesanti, ka arī toreiz austrieši bija vadībā ar 2:0. ASV uzvaru nokārtoja otrajā trešdaļā, kurā guva četrus vārtus.

A apakšgrupa. Somija – Francija (20:20)

A apakšgrupas sestās dienas pēdējā spēlē mājiniece un pašreizējā pasaules čempione Somija tiksies ar Franciju. Abas komandas turnīru uzsākušas ar līdzīgām sekmēm un šobrīd atrodas viena otrai līdzās. Francūži ar trīs spēlēs izcīnītiem četriem punktiem ieņem ceturto vietu A apakšgrupā, bet somi ar tikpat punktiem ierindojas vien piektajā pozīcijā. Mājinieki turnīru sākuši ar lielu vilšanos – čempionāta atklāšanas mačā ar 1:4 tika zaudēts ASV, bet pēc tam ar 4:3 pārspēta Vācija un pēcspēles metienos ar 1:2 zaudēts Zviedrijai. Somu sastāvā rezultatīvākais pirmajos trijos mačos bijis Sakari Maninens, kurš guvis divus vārtus un atdevis vienu rezultatīvu piespēli. Neviens cits nav sakrājis vairāk par diviem punktiem. Arī francūžiem turnīra sākums nav bijis viegls – pirmajā spēlē ar 2:1 papildlaikā tika pārspēta Austrija, bet turpinājumā piedzīvoti divi zaudējumi pagarinājumā (3:4 pret Dāniju un vakar 2:3 pret Ungāriju). Francijas sastāvā rezultatīvāko godu šajā turnīrā šobrīd ar trīs (1+2) punktiem dala Entonī Rehs un Tims Bozons.

Somijas un Francijas hokejisti savā starpā nav tikušies jau četrus gadus. Abas izlases iepriekšējo reizi krustoja nūjas 2019. gada pasaules čempionātā. Toreiz somi svinēja sauso panākumu ar 3:0. Uzvarētāju sastāvā vārtus guva Joels Kiviranta, Niko Mikola un Jere Salinens. No šīs trijotnes šogad Somiju pasaules čempionātā pārstāv vienīgi Salinens. Somu vārtos toreiz sauso maču aizvadīja Kevins Lankinens, kurš atvairīja 21 no 21 pretinieku metiena. Francijas vārtos Florians Ardī tika galā ar 44 no 47 (93,61%) somu metieniem. Neviens no viņiem gan nespēlē šajā turnīrā – Lankinens nav ieradies izlasē pēc sezonas NHL, bet Ardī jau beidzis karjeru. Abas izlases tikās savā starpā arī 2017. gada pasaules čempionātā. Toreiz francūži sagrāva somus ar 5:1. Francijas valstsvienības sastāvā rezultatīvākais ar trīs (0+3) punktiem bija augstāk minētais Rehs. Savukārt vārtos fantastiski darbojās Ardī, kurš apstādināja 42 no 43 (97,67%) metieniem.

B apakšgrupa. Kanāda – Kazahstāna (20:20)

Savukārt B apakšgrupas sestās dienas pēdējā spēlē Kanāda eksaminēs Kazahstānu. Kanādieši ar astoņiem punktiem trijos mačos šobrīd ieņem otro vietu grupā. Hokeja dzimtenes pārstāvji turnīra sākumā ar 6:0 sagrāva mājinieci Latviju un 5:2 apspēlēja Slovēniju, bet trešajā spēlē pazaudēja punktu pret Slovākiju, izcīnot uzvaru vien pēcspēles metienu sērijā (2:1). Kanādiešu sastāvā rezultatīvākais aizvadītajos trijos mačos bijis aizsargs Makenzijs Vīgars, kurš ar sešiem (2+4) sakrātiem punktiem šobrīd ir viens no visa turnīra rezultatīvākajiem spēlētājiem. Pēdējā mačā pret slovākiem gan Vīgars palika sausā. Nevienam citam hokejistam Kanādas izlases rindās nav izdevies tikt pie vairāk nekā četriem punktiem. Savukārt kazahi ar diviem punktiem trijos mačos ierindojas priekšpēdējā vietā B apakšgrupā. Turnīra ievadā Gaļima Mambetaļijeva vadītā komanda pārsteidzoši ar 4:3 pēcspēles metienu sērijā pārspēja Norvēģiju, bet pēc tam sekojuši divi zaudējumi – 1:5 pret Čehiju un 0:5 pret Šveici. Kazahstānas valstsvienības sastāvā rezultatīvākais ar trīs (0+3) punktiem šobrīd ir Batirlans Muratovs. Viņam uz pēdām min Maksims Muhametovs, kurš guvis divus vārtus.

Abas izlases spēlē vienā apakšgrupā pasaules čempionātā jau trešo gadu pēc kārtas. Pērn kanādieši apspēlēja kazahus ar 6:3. Uzvarētāju rindās ar Hat-trick atzīmējās Dilans Kozens, kurš gan nav devies uz šo turnīru. Kazahstānas izlases sastāvā toreiz ar gūtiem vārtiem izcēlās Jegors Petuhovs, Arkādijs Šestakovs un Kirils Savickis. Gan Šestakovs, gan Savickis arī šogad pārstāv Kazahstānas valstsvienību pasaules čempionātā. Abas izlases tikās savā starpā arī 2021. gadā Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā. Toreiz kanādieši bija pārāki ar 4:2. Uzvaras vārtus Kanāda iemeta vien 48. minūtē. Pēdējā ripa ielidoja jau tukšos kazahu vārtos. Kazahstānas izlases labā abas reizes precīzs bija Ņikita Mihailiss, kurš ir ierindā arī šogad.