Būt vai nebūt – Latvijas izlase aizvadīs izšķirošo spēli cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā

Pēdējo spēli 2023. gada pasaules hokeja čempionāta grupu turnīrā šovakar aizvadīs Latvijas valstsvienība, kas ”Arēnā Rīga” pulksten 20:20 tiksies ar B apakšgrupas uzvarētāju Šveici. Harija Vītoliņa vadītajai komandai pēdējā grupu turnīra mačā nepieciešams punkts, lai iekļūtu ceturtdaļfinālā. Vai Latvijas izlasei izdosies pārsteigt Šveici? Spēles tiešraide kanālā LTV7.

Latvijas valstsvienībai turnīru uzsāka ar diviem zaudējumiem (0:6 pret Kanādu un 1:2 pret Slovākiju), taču turpinājumā sekojušas četras uzvaras pēc kārtas – 4:3 papildlaikā pret Čehiju2:1 pret Norvēģiju3:2 pret Slovēniju un 7:0 pār Kazahstānu. Mūsu hokejisti pirmoreiz kopš 2009. gada viena pasaules čempionāta ietvaros izcīnījuši četras uzvaras pēc kārtas.

Panākumā pār kazahiem uguņoja Rodrigo Ābols, kurš izcēlās ar diviem vārtiem un vienu rezultatīvu piespēli. Tāpat pa trīs punktiem sakrāja arī Ābola maiņas partneri – Kaspars Daugaviņš (1+2) un Rūdolfs Balcers (0+3). Savukārt pie diviem (1+1) punktiem tika Rihards Bukarts, Oskars Batņa un Mārtiņš Dzierkals. Spēlē pret Kazahstānu pirmos vārtus šajā pasaules čempionātā guva Miks Indrašis.

Ābols ar sešās spēlēs gūtiem četriem vārtiem un vienu rezultatīvu piespēli šobrīd ir rezultatīvākais Latvijas izlases spēlētājs šajā turnīrā. Piecus punktus sakrājuši arī Daugaviņš (2+3) un Balcers (0+5). Tikmēr pie četriem punktiem tikuši Rihards Bukarts (3+1) un Dzierkals (2+2).

Mačā pret kazahiem pirmo sauso spēli pasaules čempionātos aizvadīja Artūrs Šilovs, kurš atvairīja visus 16 pretinieku izdarītos metienus. 22 gadus vecais Šilovs bijis atbildīgs par Latvijas valstsvienības vārtu drošību praktiski visu turnīru. Sešās spēlēs viņš atvairījis 91,6% pretinieku metienu un vidēji savā cietoksnī ielaidis tikai 2,01 ripu. Šilovs sargās Latvijas valstsvienības vārtus arī mačā pret Šveici.

Vītoliņš pirms spēles pret Kazahstānu bija spiests veikt izmaiņas Latvijas izlases sastāvā. Pret kazahiem veselības problēmu dēļ laukumā nedevās aizsargs Roberts Mamčics un uzbrucējs Ronalds Ķēniņš. Mamčicam diska trūces dēļ pasaules čempionāts ir beidzies priekšlaicīgi. Viņa vietā turnīram pieteikts aizsargs Kristiāns Rubīns, kurš tikai vakar pievienojās Latvijas valstsvienībai. Ķēniņš pret kazahiem nespēlēja muguras problēmu dēļ. Viņa dalība spēlē pret Šveici šobrīd ir uz jautājuma zīmes. Izšķirošajā cīņā par ceturtdaļfinālu cirkšņa savainojuma dēļ nepiedalīsies centra uzbrucējs Andris Džeriņš. Viņa vietā turnīram pieteikts Georgs Golovkovs.

Latvijas izlases šī vakara pretiniece Šveice šajā turnīrā parādījusi iespaidīgu sniegumu. Patrika Fišera vadītā valstsvienība sešās spēlēs izcīnījusi sešas uzvaras (7:0 pār Slovēniju, 3:0 pār Norvēģiju, 5:0 pār Kazahstānu, 4:2 pār Slovākiju, 3:2 pār Kanādu un 4:2 pār Čehiju) un jau pirms grupu turnīra pēdējā mača nodrošinājusi sev pirmo vietu B apakšgrupā. Šveicieši šajā turnīrā vēl nav zaudējuši nevienu punktu.

Šveices izlases sastāvā rezultatīvākais šajā turnīrā ar diviem gūtiem vārtiem un četrām rezultatīvām piespēlēm sešās spēlēs ir Deniss Malgins. Tāpat sešus punktus sakrājis arī Gētans Hāss (1+5). Savukārt pie pieciem punktiem tikuši Nino Nīderraiters (4+1), Dario Simons (2+3), Taners Ričards (1+4) un Marko Miranda (1+4). Četrus (3+1) punktus nopelnījis veterāns Andress Ambīls, kuram šis ir jau 18. pasaules čempionāts. Pie trīs (1+2) punktiem trīs spēlēs ticis Niko Hišīrs, bet Kevins Fiala četros mačos atzīmējies ar trīs rezultatīvām piespēlēm. Gan Hišīrs, gan Fiala pastiprināja Šveices valstsvienību turnīra gaitā.

Abas izlases, gatavojoties šim pasaules čempionātam, aizvadīja divas pārbaudes spēles Rīgā. Uzvaras tika dalītas uz pusēm. Pirmajā mačā Šveices valstsvienība rezultatīvā cīņā svinēja panākumu ar 5:3. Latvijas izlases rindās toreiz ar gūtiem vārtiem un piespēli rezultatīvākais bija Daugaviņš. Tāpat ar precīziem metieniem mājinieku sastāvā izcēlās Ķēniņš un Filips Buncis. Savukārt otrajā duelī Vītoliņa vadītā komanda bija pārāka ar 5:1. Panākumu ar diviem (1+1) punktiem kaldināja Toms Andersons un Ābols. Tāpat ar gūtiem vārtiem atzīmējās Dans Ločmelis, Miks Tumanovs un Dzierkals. Ne Buncis, ne Tumanovs gan netika iekļauti dalībai pasaules čempionātā.

Latvijas valstsvienība pret Šveici pasaules čempionātos ir spēlējusi ļoti bieži. Elites divīzijā abas izlases krustojušas nūjas jau 12 reizes. Šveices valstsvienība ir viena no Latvijas hokejistu neērtākajām pretiniecēm. Latvijas izlase pret šveiciešiem izcīnījusi tikai divus panākumus – 2009. gadā pēcspēles metienu sērijā ar 2:1 un 2015. gadā papildlaikā ar 2:1. Vienreiz (2004. gadā) starp abām komandām tika fiksēts neizšķirts – 1:1.

2015. gada panākumā pār Šveici pamatlaikā ar gūtiem vārtiem izcēlās Džeriņš, bet papildlaikā uzvaru Latvijas valstsvienībai izrāva Daugaviņš. Abos vārtu guvumos asistēja Lauris Dārziņš. Savukārt Latvijas izlases vārtos vienu no spilgtākajām spēlēm karjerā aizvadīja Edgars Masaļskis, kurš atvairīja 35 no 36 (97,22%) pretinieku metieniem.

Abas izlases līdz šim pēdējo reizi pasaules čempionātu ietvaros krustoja nūjas 2019. gadā. Toreiz šveicieši svinēja panākumu ar 3:1. Latvijas izlases labā vienīgos vārtus, realizējot skaitlisko vairākumu, guva Indrašis. Šveicieši uzvaras ripu iemeta vien 57. minūtē. Pēdējā ripa ielidoja jau tukšā Latvijas cietoksnī. Mūsu valstsvienības vārtus toreiz sargāja Elvis Merzļikins, kurš apstādināja 34 no 36 (94,4%) pretinieku metieniem. Uzvarētāju sastāvā precīzi bija Gregorijs Hofmans, Hišīrs un Simons Mozers.

Latvijas izlasei iekļūt ceturtdaļfinālā var palīdzēt Norvēģija, kas pulksten 12:20 aizvadīs maču pret Slovākiju. Ja skandināvi šajā spēlē slovākiem atņems kaut punktu, tad mūsu hokejisti jau pirms mača pret Šveici būs nodrošinājuši vietu ceturtdaļfinālā.

Izšķirošā spēle par 1/4 finālu – kā vēsturiski veicies Latvijas izlasei?