Blogs

Izšķirošā spēle par 1/4 finālu – kā vēsturiski veicies Latvijas izlasei?

Latvijas un Šveices hokeja izlases, hokejazinas.com

Latvijas un Šveices hokeja izlases | Foto: IIHF

Latvijas izlasi no ceturtdaļfināla 2023. gada pasaules hokeja čempionātā šķir tikai viens punkts. Atlikusi viena spēle pret spēcīgo Šveices valstsvienību, kas šajā turnīrā izcīnījusi visus 18 iespējamos punktus. Kā Latvijas izlasei iepriekš veicies izšķirošajās spēlēs par ceturtdaļfinālu un ko vēsture vēsta par iespējām iekļūt astotniekā?

 

2000. gads, Sanktpēterburga, Krievija

Pirmo iespēju iekļūt čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase izmantoja 2000. gadā. Grupu turnīrā ievadā tika piedzīvots zaudējums zviedriem ar rezultātu 1:3, taču izdevās apspēlēt Baltkrieviju ar 6:3 un Ukrainu ar 2:1, kā rezultātā izlase spēlēja ceturtdaļfināla kvalifikācijas kārtā.

Pēc leģendārās uzvaras pār Krieviju ar rezultātu 3:2 pirmajā ceturtdaļfināla kvalifikācijas mačā, Latvijas valstsvienībai nākamajā spēlē pietika ar neizšķirtu pret ASV.

Mūsu komanda šo uzdevumu arī izpildīja. Artūrs Irbe aizvadīja vēl vienu fantastisku maču, atvairot 36 no 37 metieniem, bet vienīgos Latvijas vārtus pirmajā periodā guva Rodrigo Laviņš. Lai gan trešajā periodā amerikāņi izlīdzināja rezultātu, neizšķirts arī bija pietiekami labs. 

Pēc šīs spēles Latvijas izlase ar rezultātu 1:4 piekāpās šveiciešiem, taču ceturtdaļfināls jau bija nodrošināts. 

Ceturtdaļfinālā sīvā cīņā mūsu komanda piekāpās Čehijai ar rezultātu 1:3. Latvijas izlase pat izvirzījās vadībā, taču pēc Irbes kļūdas čehi panāca neizšķirtu. Pēc tam Čehijas izlase guva divus vārtus vairākumā un viens no veiksmīgākajiem pasaules čempionātiem Latvijas valstsvienības vēsturē noslēdzās.

 

2004. gads, Prāga un Ostrava, Čehija

Uzvaru izšķirošajā spēlē Latvijas hokejisti izcīnīja arī 2004. gadā. Grupu turnīru mūsu hokejisti iesāka ar zaudējumu 1:3 Čehijai, bet turpinājumā izcīnītais neizšķirts pret Vāciju un uzvara ar rezultātu 3:1 pār Kazahstānu deva iespēju kvalificēties ceturtdaļfinālam.

Kvalifikācijas kārtas ievadā izcīnītais neizšķirts pret Šveici nozīmēja, ka uzvara pār Austriju ievestu Latviju ceturtdaļfinālā.

Lai gan spēles ievadā austrieši izvirzījās vadībā, Sergejs Žoltoks, Aleksandrs Kerčs un Atvars Tribuncovs otrajā trešdaļā nodrošināja mūsu komandai divu vārtu pārsvaru.

Austrijas valstsvienība gan vienus vārtus atguva, taču Arvīds Reķis trešajā periodā atjaunoja divu vārtu priekšrocību. Aleksandrs Macijevskis mača izskaņā ieraidīja ripu tukšos austriešu vārtos un Latvijas izlase nodrošināja vietu ceturtdaļfinālā.

Pusfināls arī šoreiz mūsējiem nebija pa spēkam – zviedri pirmajā periodā sameta trīs ripas Artūra Irbes sargātajos vārtos. Lai gan Viktors Ignatjevs trešajā periodā vēl deva cerību Latvijas līdzjutējiem, beigās tika piedzīvots zaudējums ar rezultātu 1:4.

Sergejs Žoltoks, hokejazinas.com
Sergejs Žoltoks | Foto: LHF

2005. gads, Vīne un Insbruka, Austrija

Arī 2005. gadā Latvijas izlasei izdevās izkļūt no grupas, pēc neveiksmēm pret Kanādu un ASV pārspējot Slovēniju ar rezultātu 3:1.

Kvalifikācijas kārtas ievadā mūsu hokejisti ar rezultātu 3:0 apspēlēja Ukrainu, bet bezvārtu neizšķirts pret Somiju nozīmēja, ka viss izšķirsies mačā pret Zviedriju.

Šoreiz gan veiksme nebija mūsu pusē – NHL lokauta dēļ zviedri savāca labāko iespējamo sastāvu un tas bija redzams arī uz laukuma. Latvijas izlase piedzīvoja absolūtu sagrāvi ar rezultātu 1:9 un izstājās no turnīra. 

Pēc pirmās trešdaļas tika nomainīts Artūrs Irbe un vārtos stājās Edgars Masaļskis, taču vienīgos vārtus trešā perioda vidū guva Māris Ziediņš.

 

2008. gads, Halifaksa un Kvebeka, Kanāda

Nākamo iespēju iekļūt ceturtdaļfinālā mūsu komanda arī neizmantoja. Apakšgrupas spēlēs Latvijas izlase piedzīvoja sausos zaudējumus ASV un Kanādas valstsvienībām, bet 3:0 pret Slovēniju deva iespēju spēlēt kvalifikācijas kārtā.

Pirmo spēli cīņā par ceturtdaļfinālu uzvarēt neizdevās, lai gan atmiņā tā noteikti ir palikusi Edgara Masaļska varonīgā snieguma dēļ – vārtsargs atvairīja 62 no 64 Somijas izlases metieniem.

Lauris Dārziņš izvirzīja vadībā mūsu izlasi jau otrajā minūtē, bet Anti Pilstrēms 30. minūtē panāca neizšķirtu. Uzvaras vārtus vien nepilnas desmit minūtes pirms mača beigām guva Niko Kapanens.

Nākamajā spēlē izcīnītā uzvara pār Norvēģiju ar rezultātu 4:1 deva mūsējiem iespēju iekļūt ceturtdaļfinālā. Lai to izdarītu, nākamajā dienā bija jāpieveic Vācijas valstsvienību.

Pirmajā periodā abas vienības apmainījās ar vārtu guvumiem, vārtus gūstot Herbertam Vasiļjevam un Kristoferam Šmidtam.

Miķelis Rēdlihs otrajā trešdaļā vēlreiz izvirzīja vadībā Latviju, taču nepilnas divas minūtes vēlāk vācieši atkal panāca līdzsvaru uz rezultāta tablo. Mārtiņš Karsums gan spēja trešo reizi dot pārsvaru mūsu komandai.

Trešajā mača nogrieznī Latvijas valstsvienība piedzīvoja sabrukumu, vāciešiem gūstot trīs vārtus piecu minūšu laikā un ceturtdaļfināls mūsu komandai gāja gar degunu.

 

2009. gads, Cīrihe un Berne, Šveice

Čempionāta ievadā Latvijas valstsvienība piedzīvoja neveiksmi pret ASV ar rezultātu 2:4, taču grupu turnīra turpinājumā redzējām vienu no labākajām spēlēm Latvijas izlases vēsturē – ar 3:2 pēcspēles metienos izdevās pārsteigt zviedrus. 

Uzvara ar rezultātu 2:0 pret Austrijas valstsvienību deva iespēju pacīnīties par ceturtdaļfinālu, ko mūsu komanda sāka ar uzvaru pār Šveici ar rezultātu 2:1 pēcspēles metienos.

Mārtiņš Cipulis pirmajā periodā izvirzīja vadībā Latvijas izlasi, bet Andress Ambīls vien pusotru minūti pirms pamatlaika beigām izlīdzināja rezultātu. Bullīšu sērijā Latvija vēlreiz izrādījās pārāka – Masaļskis apstādināja visus trīs metienus, bet Aleksandrs Ņiživijs cementēja savu leģendārā bullīšu meistara statusu.

Vēlāk sekoja graujošais panākums pār Franciju ar rezultātu 7:1, bet iekļūt ceturtdaļfinālā šoreiz palīdzēja zviedri, kuri ar 4:1 pieveica Šveici, kas nozīmēja, ka spēle pret Krieviju vairs nebija nozīmīga. Labi, ka tā, jo tika piedzīvots zaudējums ar rezultātu 1:6.

Ceturtdaļfinālā Latvijas izlase aizvadīja vēl vienu varonīgu cīņu. Pirmo periodu izdevās izturēt bez ielaistiem vārtiem, bet Denijs Hītlijs un Dens Hemhjūzs otrajā trešdaļā deva kanādiešiem divu vārtu pārsvaru.

Guntis Galviņš gan spēja samazināt rezultāta starpību līdz minimumam, bet vien 17 sekundes vēlāk Stīvens Stemkoss atjaunoja Kanādas divu vārtu priekšrocību. Herberts Vasiļjevs trešajā mača nogrieznī vēl deva cerību mūsu līdzjutējiem, taču nepilnas divas minūtes vēlāk Metjū Lombardi guva ceturtos kanādiešu vārtus.

Edgars Masaļskis turpināja lielisko čempionātu, atvairot 44 no 48 Kanādas metieniem, bet Latvijas izlasei arī ar trešo piegājienu neizdevās iekļūt pusfinālā.

Edgars Masaļskis, hokejazinas.com
Edgars Masaļskis | Foto: LHF

2010. gads, Ķelne, Manheima un Gelzenkirhene, Vācija

Grupu turnīru Latvijas izlase iesāka ar neveiksmi pret Šveici ar rezultātu 1:3, kā arī pārliecinošu zaudējumu Kanādai ar 1:6, tomēr uzvara pār Itāliju ar rezultātu 5:2 deva iespēju cīnīties par vietu astotniekā.

Pirmajā spēlē sīvā cīņā mūsu hokejisti piekāpās Zviedrijai ar rezultātu 2:4, bet otrajā mačā ar 5:0 tika sadragāta Norvēģija. Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, Latvijas izlasei bija nepieciešama uzvara pamatlaikā pār Čehiju.

Pirmo periodu komandas noslēdza bez vārtu guvumiem, bet otrajā trešdaļā Tomāšs Rolineks divas reizes guva vārtus mazākumā un izvirzīja vadībā čehus. Trešajā mača nogrieznī Sergejs Pečura vienus vārtus atguva, taču Romāns Červenka septiņas minūtes pirms pamatlaika beigām pielika punktu Latvijas cerībām uz ceturtdaļfinālu.

 

2014. gads, Minska, Baltkrievija

Nākamo reizi ceturtdaļfinālam pietuvoties izdevās 2014. gadā. Pirmajā turnīra spēlē izdevās uzvarēt Somiju ar rezultātu 3:2. Šī Latvijas izlasei bija ne tikai pirmā uzvara pār somiem pasaules čempionātos, bet arī pirmā reize, kad izdevās iesākt turnīru ar uzvaru.

Jau nākamajā dienā sīvā cīņā tika piedzīvots zaudējums Vācijai, taču pēc tam ar 5:4 izdevās pieveikt kazahus.

Čempionāta turpinājumā Latvijas izlase sešas reizes pārspēja vārtsargu Timu Tomasu, kas deva uzvaru pār ASV ar rezultātu 6:5. Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, mūsu izlasei bija jāizcīna uzvaru pār Krieviju, Baltkrieviju vai Šveici un šoreiz derēja arī panākums pēc pamatlaika.

Krievijai tika piedzīvots zaudējums ar 1:4, bet mačs pret Baltkrieviju Latvija hokeja faniem atmiņā palicis tiesneša Antonīna Jeržābeka izdarību dēļ – trešās trešdaļas izskaņā, kad baltkrievi atradās vadībā ar rezultātu 2:1, Kaspars Daugaviņš šķietami panāca izlīdzinājumu, taču vārtu guvums gan netika ieskaitīts, jo Gints Meija esot atradies vārtsarga laukumā.

Latvijas fani bija šokā, turnīra saimnieki baltkrievi nodrošināja vietu pirmajā četriniekā, bet mūsu komandai ceturtdaļfinālā iekļūt vēl bija iespējams – vajadzēja divus punktus pret Šveici.

Pirmajā periodā Damiens Brunners un Dominiks Šlumpfs pārspēja Kristeru Gudļevski, bet otrās trešdaļas pirmajā minūtē Janiks Vebers palielināja šveiciešu pārsvaru līdz trim ripām.

Vien pusotru minūti pēc Vebera precīzā metiena Koba Jass vienus vārtus atguva, bet nepilnas divas minūtes pirms pamatlaika beigām Zemgus Girgensons samazināja rezultāta starpību līdz minimumam.

Atspēlēties gan mūsu hokejistiem neizdevās un arī šoreiz no čempionāta Latvijas izlase devās mājās bez ceturtdaļfināla.

 

2017. gads, Ķelne un Parīze, Vācija un Francija

Arī šis gads palicis atmiņā ar lielisku turnīra sākumu un tiesnešu izgājieniem. Čempionātu Latvijas izlase iesāka ar 3:0 pret Dāniju, turpinājumā ar 3:1 pieveica Slovākiju, bet sarežģītā uzvara ar 2:1 pār Itāliju deva iespēju iekļūt ceturtdaļfinālā – bija nepieciešama tikai viena uzvara.

Nākamajās trīs spēlēs gan tika piedzīvots zaudējums Zviedrijai ar 0:2, ASV ar 3:5, kā arī Krievijai ar 0:5. Jau nākamajā dienā pēc spēles ar Krieviju sekoja izšķirošā cīņa – visu vai neko pret Vāciju.

Pirmajā periodā neviena no komandām vārtus neguva, bet otrajā trešdaļā vien 27 sekunžu laikā vācieši izvirzījās vadībā ar rezultātu 2:0. Perioda izskaņā Gunārs Skvorcovs gan vienus vārtus atguva.

Trešā mača nogriežņa vidū Jānis Sprukts izlīdzināja rezultātu, bet nepilnas četras minūtes pirms pamatlaika beigām Andris Džeriņš pielika nūju Uvja Balinska metienam un izvirzīja vadībā Latvijas izlasi.

Turpinājumā pavisam neizprotamu noraidījumu nopelnīja Artūrs Kulda – ripa bija ieķērusies aizsarga ekipējumā, taču tiesneši nolēma, ka Kulda vilcinājis spēles laiku.

Vācieši vien 33 sekundes pirms pamatlaika beigām izlīdzināja rezultātu un bullīšos arī izcīnīja uzvaru, pēdējo metienu realizējot Frederikam Tifelsam. 

Latvijas un Vācijas hokeja izlases, hokejazinas.com
Latvijas un Vācijas hokeja izlases | Foto: LHF

2018. gads, Kopenhāgena un Hērninga, Dānija

Turnīru Latvijas izlase iesāka ar brīnišķīgu uzvaru pār Norvēģiju. Mūsu komanda atspēlējās no 0:2, vārtus gūstot Rūdolfam Balceram un Rodrigo Ābolam, bet papildlaikā Balcers ar fantastisku solo gājienu apspēlēja visus trīs norvēģu spēlētājus un izrāva uzvaru.

Turnīru gan mūsu hokejisti turpināja ar 1:8 pret Somiju, taču nākamajā spēlē jau izdevās ar 5:0 pieveikt Dienvidkoreju. 

Pēc tam sekoja ļoti svarīgs punkts mačā pret ASV, kur tika piedzīvots zaudējums papildlaikā ar rezultātu 2:3, bet divas dienas vēlāk izdevās atriebties Vācijai, izcīnot uzvaru ar rezultātu 3:1.

Pēc uzvaras pār Vāciju sekoja vēl viens svarīgs punkts – Kristers Gudļevskis rādīja brīnumus, Kristiāns Rubīns guva vārtus un Latvijas izlase vien papildlaikā piekāpās Kanādai.

Grupu turnīra noslēdzošajā spēlē kārtējo reizi nācās spēkoties ar turnīra saimniekiem par vietu ceturtdaļfinālā. Šoreiz Dānijas izlase atveda patiešām spēcīgu sastāvu, taču Latvijas izlase rādīja neticamu cīņassparu.

Pirmajā periodā Andris Džeriņš ieraidīja ripu starp Frederika Andersena kājsargiem, bet Elvis Merzļikins apstādināja visus 19 dāņu metienus un Latvijas izlase ceturto reizi izcīnīja iespēju spēlēt ceturtdaļfinālā.

Jādomā, ka šoreiz Latvijas izlase bija vistuvāk pusfinālam, piekāpjoties zviedriem ar rezultātu 2:3. 

Pirmajā periodā komandas vārtus neguva, bet otrajā trešdaļā Filips Forsbergs izvirzīja vadībā zviedrus. Teodors Bļugers ar lielisku tālšāvienu gan spēja izlīdzināt rezultātu.

Trešo mača nogriezni gan labāk iesāka zviedri, ar precīziem metieniem izceļoties Viktoram Arvidsonam un Oliveram Ekmanam Larsonam, bet Rūdolfs Balcers nepilnas desmit minūtes pirms spēles beigām vienus vārtus atguva.

Cīņas noslēdzošajās minūtēs Ronaldam Ķēniņam bija lieliska iespēja izlīdzināt rezultātu, taču uzbrucējs to nespēja izdarīt un sapnis par medaļām tika izsapņots.

 

2021. gads, Rīga, Latvija

Otrais čempionāts Rīgā Latvijas izlasei izvērtās labāks, nekā pirmais. Šoreiz, atšķirībā no 2006. gada, mūsu hokejisti cīnījās par ceturtdaļfinālu līdz pat pēdējai spēlei.

Čempionāta ievadā varonīgā Matīsa Kivlenieka sausā spēle, kā arī Mika Indraša un Oskara Batņas vārtu guvumi, deva pirmo uzvaru pār Kanādu Latvijas izlases vēsturē un ļoti svarīgus trīs punktus.

Nākamajā dienā gan tika aizvadīta pavisam neveiksmīga spēle, mūsu komandai pēcspēles metienos piekāpjoties kazahiem ar rezultātu 2:3.

Turpinājumā Latvijas valstsvienība ar 3:0 pieveica itāļus, bet sīvā cīņā ar 2:4 piekāpās ASV.

Vēlāk sekoja divi zaudējumi pēc pamatlaika – Norvēģijas izlasei tika zaudēts bullīšos ar rezultātu 3:4, bet jau divas dienas vēlāk papildlaikā ar 2:3 tika piedzīvota neveiksme pret Somiju.

Kārtējo reizi viss izšķīrās pēdējā spēlē un atkal nācās spēkoties ar Vāciju, kas iepriekš divas reizes pielika kāju priekšā Latvijas cerībām uz ceturtdaļfinālu.

Pirmajā periodā vācieši divas reizes pārspēja Jāni Kalniņu, bet otrajā trešdaļā Rodrogo Ābols vienus vārtus atguva. Lai gan Latvijas izlase cīnījās līdz spēles beigām, panākt izlīdzinājumu neizdevās. 

Jāpiemin, ka arī toreiz ceturtdaļfinālam būtu pieticis ar vienu punktu. Tāpat, kā Šveicei šogad, Vācijai šis punkts nebija nepieciešams – vācieši jau bija nodrošinājuši vietu ceturtdaļfinālā.

 

Kopumā Latvijas izlase trīs reizes spējusi izcīnīt vajadzīgos punktus, lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, bet tikai 2018. gadā grupu turnīra pēdējā spēlē mūsu hokejistiem izdevies izcīnīt uzvaru spēlē “visu vai neko”. Tāpat, 2009. gadā iekļūšanu ceturtdaļfinālā norošināja pretinieku neveiksme.

Zaudējums izšķirošajā spēlē piedzīvots sešos čempionātos. Jāpiemin, ka 2014. gadā Latvijas valstsvienība neizmantoja visas trīs iespējas iekļūt ceturtdaļfinālā, kā rezultātā kopējā bilance izšķirošajās spēlēs ir trīs uzvaras un astoņi zaudējumi.

Visos pārējos turnīros mūsu hokejisti zaudēja iespēju iekļūt labāko astotniekā jau pirms pēdējās grupu turnīra spēles. Izņēmums ir 1997. gads, kad par medaļām cīnījās pirmās sešas komandas un Latvija ierindojās septītajā pozīcijā turnīrā.

Vērts pieminēt, ka pasaules čempionāta ietvaros pret Šveici mūsu komandai arī nav veicies – izcīnītas divas uzvaras (viena papildlaikā un viena bullīšos), vienreiz nospēlēts neizšķirti (2004. gadā), kā arī piedzīvoti deviņi zaudējumi.

Panākumu gan izdevās izcīnīt 2014. gada olimpisko spēļu kvalifikācijas mačā, kad Latvija nopelnīja vietu ceturtdaļfinālā, kā arī 1996. gadā, kad Oļegs Znaroks ar visu šveiciešu vārtsargu iestūma Latvijas valstsvienību elitē.

Vai Latvijas izlasei izdosies pārvarēt vēsturi un izcīnīt vienu punktu pret Šveici, vai arī, līdzīgi, kā 2009. gadā, mums palīdzēs Norvēģija, kas, atņemot vienu punktu slovākiem, nodrošinātu mūsu komandai vietu ceturtdaļfinālā? Abas spēles paredzētas jau rītdien un atliek vien noskaidrot vai Latvijas valstsvienība spēs iepriecināt līdzjutējus ar ceturtdaļfinālu mājas čempionātā, vai arī nāksies samierināties ar kārtējo neveiksmi.

  • 5/5
    Bonuss
    ATGŪSTI 20€ NO SAVAS PIRMĀS LIKMES! 100% IEPAZĪŠANĀS ATMAKSA
  • 5/5
    Bonuss
    CASHBACK LĪDZ 100 EUR
  • 5/5
    Bonuss
    SAŅEM LĪDZ 50 EUR BEZRISKA LIKMES!
Komentāri (0)