Vēl viena svarīga spēle – Latvijas valstsvienībai pretī stāsies Slovākiju pieveikusī Kazahstāna

Otro spēli divās dienās 2023. gada pasaules hokeja čempionātā šovakar aizvadīs Latvijas valstsvienība, kas ”Arēnā Rīga” turnīra sestajā mačā pulksten 20:20 krustos nūjas ar Kazahstānas hokejistiem. Mača tiešraide kanālā LTV7.

Latvijas izlase turnīru uzsāka ar diviem zaudējumiem (0:6 pret Kanādu un 1:2 pret Slovākiju), taču turpinājumā sekojušas trīs uzvaras pēc kārtas – 4:3 papildlaikā pret Čehiju, 2:1 pret Norvēģiju un vakar 3:2 pret Slovēniju. Astoņi izcīnītie punkti ļauj Latvijas valstsvienībai šobrīd ieņemt ceturto vietu B apakšgrupā un cerēt uz iekļūšanu ceturtdaļfinālā.

Panākumā pār slovēņiem ar gūtiem vārtiem izcēlās Rihards Bukarts, Kaspars Daugaviņš un Roberts Bukarts. Brāļi Bukarti pirmoreiz pasaules čempionātos abi guva vārtus vienā spēlē. Savukārt Daugaviņš iemeta pirmo ripu planētas meistarsacīkstēs kopš 2017. gada. Divos no trijiem vārtu guvumiem asistēja pieredzējušais centra uzbrucējs Andris Džeriņš.

Gan Džeriņš, gan Rihards Bukarts šobrīd atrodas Latvijas izlases rezultatīvāko spēlētāju saraksta galvgalī. Džeriņš ar trīs (0+3) punktiem piecās spēlēs šobrīd ir rezultatīvākais komandas spēlētājs, bet Rihards Bukarts ar diviem gūtiem vārtiem dala otro vietu labāko bombardieru sarakstā kopā ar Rodrigo Ābolu. Pie 1+1 tikuši Toms Andersons, Mārtiņš Dzierkals, Daugaviņš un aizsargs Oskars Cibuļskis. Tāpat divus punktus nopelnījis arī Rūdolfs Balcers (0+2).

Latvijas šī vakara pretiniece Kazahstāna turnīra ievadā pārsteidzoši ar 4:3 pēcspēles metienu sērijā pārspēja Norvēģiju, bet pēc tam bezcerīgi zaudēja grupas favorītēm – 1:5 pret Čehiju, 0:5 pret Šveici un 1:5 pret Kanādu. Vakar kazahi negaidīti ar 4:3 pēcspēles metienu sērijā pieveica Slovākiju un svinēja otro panākumu turnīrā. Kazahstānas izlase mačā pret slovākiem pēc otrā perioda atradās vadībā ar 3:1 un bija ļoti tuvu uzvarai pamatlaikā, taču nenosargāja pārsvaru. Slovāki trīs minūtes līdz trešā perioda beigām panāca 3:3 un izglābās no zaudējuma pamatlaikā.

Par mača galveno varoni spēlē pret Slovākiju kļuva Kazahstānas izlases vārtsargs Andrejs Šutovs, kurš atvairīja 48 no 51 (94,11%) pretinieku izdarītā metiena un neitralizēja trīs no četriem sāncenšu izpildītajiem bullīšiem. Aizvadītājā sezonā viņš tika atzīts par Kazahstānas čempionāta labāko vārtsargu. Šajā turnīrā Šutovs četros mačos ticis galā ar 90,2% pretinieku metienu un vidēji mačā ielaidis 3,99 ripas.

Gaļima Mambetaļijeva vadītā komanda visus trīs vārtus pamatlaikā iemeta laika posmā no 22. līdz 26. minūtei. Visos trijos vārtu guvumos piedalījās pieredzējušais Romans Starčenko, kurš izcēlās ar gūtiem vārtiem un divām rezultātiem piespēlēm. Tikmēr Jevgēņijs Rimarevs atzīmējās ar 1+1, bet Ņikita Mihailiss panākumu kaldināja ar divām rezultatīvām piespēlēm.

Kazahstānas izlase mačā pret Slovākiju pēcspēles metienu sērijā realizēja četrus no četriem bullīšiem. Savus pēcspēles metienus realizēja Kirils Savickis, Rimarevs, Batirlans Muratovs un Mihailiss. Sniegums bullīšos bija tik labs, ka pie iespējas izpildīt pēcspēles metienu netika Starčenko, kurš uzvarā pār norvēģiem iemeta divus no diviem bullīšiem. Spēlē pret Norvēģiju Starčenko vienīgais spēja iekarot pretinieku vārtus pēcspēles metienos.

Starčenko un Rimarevs šajā turnīrā līdz šim ir bijuši rezultatīvākie Kazahstānas valstsvienības sastāvā. Gan Starčenko, gan Rimarevs piecās spēlēs izcēlušies ar gūtiem vārtiem un trīs rezultatīvām piespēlēm. Par punktu mazāk (1+2) nopelnījis Mihailiss. Tikmēr Muratovs atzīmējies ar trīs rezultatīvām piespēlēm.

Kazahstānas izlasi atteikušies pārstāvēt vairāki naturalizētie hokejisti – aizsargi Darens Dīcs, Džesī Blekers, Viktors Svedbergs un uzbrucējs Kērtiss Valks. Tāpat karjeru izlasē noslēguši vēl vairāki citi spēlētāji. Līdz ar to Kazahstānas valstsvienības sastāvā dalībai pasaules čempionātā iekļauti ļoti daudzi debitanti.

Latvijas valstsvienība ar Kazahstānas izlasi elites divīzijas pasaules čempionātos piecas reizes ir krustojusi nūjas. Pēdējos trijos savstarpējos mačos bijusi tikai vienu vārtu starpība. Pirmajos četros dueļos mūsējie bija pārāki – 1998. gadā – 7:2, 2004. gadā – 3:1, 2014. gadā – 5:4 un 2016. gadā – 2:1.

Savukārt pēdējā tikšanās reizē pasaules čempionātos Kazahstānas valstsvienība svinēja uzvaru pēcspēles metienu sērijā ar 3:2. Tas notika 2021. gadā Rīgā notiekošajā turnīrā. Zaudējums pēc tam liedza Latvijas izlasei iekļūt ceturtdaļfinālā. Mūsējo rindās toreiz pamatlaikā vārtus guva Lauris Dārziņš un Rihards Bukarts, bet pretinieku sastāvā precīzi bija Aleksandrs Šins un Džesī Blekers. Neviens no viņiem gan vairs nav Kazahstānas valstsvienības sastāvā.

Pēcspēles metienu sērijā uzvarētāja tika noskaidrota vien astotajā kārtā. Latvijas izlases rindās bullīšos pa reizei izcēlās Miks Indrašis, Dārziņš un Roberts Bukarts. Savukārt kazahu sastāvā precīzi bija Šins, Mihailiss, Starčenko un Rimarevs. Latvijas valstsvienības vārtus toreiz sargāja Matīss Kivlenieks, kurš atvairīja 29 no 31 (93,54%) pretinieku metiena. Savukārt pretējā laukuma galā Ņikita Bojarkins tika galā ar 12 no 14 (85,71%) latviešu mestajām ripām.

Kazahu vakar izcīnītā uzvara pār slovākiem uzlabojusi Latvijas izlases izredzes iekļūt ceturtdaļfinālā. Ja Slovākija pēdējās divās grupu turnīra spēlēs (pret Slovēniju un Norvēģiju) nezaudēs nevienu punktu, tad mūsējiem atlikušajos divos mačos (pret Kazahstānu un Šveici) nepieciešami četri punkti, lai tiktu tālāk. Savukārt, ja slovāki pazaudēs kaut vai tikai punktu, tad Latvijai iekļūšanai ceturtdaļfinālā pietiks ar trīs punktiem.