Būt vai nebūt – Latvijas izlase pret ASV aizvadīs izšķirošo cīņu par ceturtdaļfinālu

Pēdējo spēli 2024. gada pasaules čempionāta grupu turnīrā šodien aizvadīs Latvijas valstsvienība, kas Čehijas pilsētā Ostravā plkst. 17:20 tiksies ar spēcīgo ASV izlasi. Lai saglabātu izredzes iekļūt ceturtdaļfinālā, Harija Vītoliņa vadītajai komandai šodien nepieciešami trīs punkti. Mača tiešraide kanālā LTV7.

Latvijas izlase pasaules čempionātu uzsāka ar trīs uzvarām trīs spēlēs (5:4 papildlaikā pār Poliju3:2 pagarinājumā pret Franciju un 2:0 pār Kazahstānu), bet pēc tam sekoja divas neveiksmes – 1:8 pret Vāciju un 2:7 pret Zviedriju. Svētdien Vītoliņa vadītā komanda bullīšos ar 3:2 pārspēja Slovākiju, pārtraucot zaudējumu sēriju un saglabājot izredzes iekļūt ceturtdaļfinālā.

Ar deviņiem punktiem sešās spēlēs Latvijas valstsvienība šobrīd ieņem piekto vietu B apakšgrupā. Pa 12 punktiem ir trešajā pozīcijā esošajai Vācijai un ceturtajā vietā esošajai Slovākijai. Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, Latvijas izlasei pret amerikāņiem nepieciešami trīs punkti un jācer, ka slovāki šovakar neiegūs nevienu punktu spēlē pret B apakšgrupas līderi Zviedriju.

Mačā pret Slovākiju fantastisku sniegumu Latvijas izlases vārtos demonstrēja Kristers Gudļevskis, kurš atvairīja 41 no 43 (95,35%) pretinieku metieniem un tika galā ar sešiem no septiņiem slovāku izpildītajiem bullīšiem. Gudļevskis līdzjutēju balsojumā tika atzīts par labāko hokejistu pasaules čempionāta desmitajā spēļu dienā. Šajā turnīrā Kristers trīs spēlēs ticis galā ar 92% metienu un ielaidis vidēji 2,42 ripas mačā. Gudļevska kontā ir arī viena sausā spēle.

Pret slovākiem savus pirmos vārtus šajā pasaules čempionātā Latvijas valstsvienības sastāvā guva aizsargi Ralfs Freibergs un Oskars Cibuļskis. Abos vārtu guvumos ar rezultatīvām piespēlēm atzīmējās Miks Indrašis. Savukārt pēcspēles metienu sērijā Latvijas izlasei uzvaru izrāva Dans Ločmelis, kurš realizēja abus savus bullīšus. Nevienam citam Latvijas valstsvienības spēlētājam pēcspēles metienu sērijā neizdevās pārspēt Slovākijas valstsvienības vārtsargu Samuelu Hlavaju.

Latvijas izlases rezultatīvāko spēlētāju saraksta galvgalī joprojām atrodas komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš, kurš sešās spēlēs guvis četrus vārtus un atdevis divas rezultatīvas piespēles. Ar diviem vārtiem un divām rezultatīvām piespēlēm izcēlies Rodrigo Ābols. Tāpat četrus punktus sakrājis arī Mārtiņš Dzierkals (0+4). Tikmēr pie trīs punktiem tikuši Roberts Bukarts (2+1), Oskars Batņa (0+3) un Indrašis (0+3).

ASV valstsvienība šajā turnīrā uzvarējusi četrās no sešām spēlēm. Abas neveiksmes amerikāņi piedzīvoja turnīra ievadā – pirmajā mačā 2:5 pret Zviedriju un trešajā spēlē 4:5 papildlaikā pret Slovākiju. ASV izlase turnīra otrajā mačā ar 6:1 sagrāva Vāciju, bet pēc zaudējuma slovākiem sekojusi trīs uzvaru sērija – 5:0 pār Franciju, 4:1 pret Poliju un svētdien 10:1 pret Kazahstānu. Amerikāņi ar 13 punktiem sešās spēlēs patlaban ieņem otro vietu B apakšgrupā un jau ir nodrošinājuši vietu ceturtdaļfinālā.

ASV izlase šogad sapulcinājusi spēcīgu komandu. Gandrīz visi ASV valstsvienības sastāvā iekļautie hokejisti šosezon spēlēja Nacionālajā hokeja līgā (NHL). No sastāvā iekļautajiem NHL spēlētājiem rezultatīvākais šosezon bija Breidijs Tkačuks, kurš Otavas “Senators” rindās 81 spēlē guva 37 vārtus un atdeva tikpat rezultatīvas piespēles. Pa 69 punktiem sakrāja Ņujorkas “Islanders” uzbrucējs Broks Nelsons (82 mačos 34+35) un Minesotas “Wild” uzbrucējs Mets Boldijs (75 spēlēs 29+40). Kouls Kofilds Monreālas “Canadiens” kreklā 82 mačos nopelnīja 65 (28+37) punktus, bet Džonijs Gudro Kolumbusas “Blue Jackets” sastāvā 81 spēlē tika pie 60 (12+48) punktiem.

Starp ASV izlases sastāvā iekļautajiem aizsargiem rezultatīvākais NHL šosezon bija cits Elvja Merzļikina komandas biedrs Zeks Verenskis, kurš Kolumbusas “Blue Jackets” rindās 70 mačos sakrāja 57 (11+46) punktus. NHL drafta 2021. gada ceturtais numurs Lūks Hjūzs 82 spēlēs Ņūdžersijas “Devils” sastāvā tika pie 47 (9+38) punktiem. Tālāk ar 38 (10+28) punktiem 79 mačos seko Otavas “Senators” aizsargs Džeiks Sandersons. Tāpat 30 punktu slieksnim pāri pārkāpa arī Čikāgas “Blackhawks” aizsargs Sets Džounss, kurš 67 spēlēs savāca 31 (8+23) punktu.

ASV izlases sastāvā šobrīd atrodami trīs šī pasaules čempionāta rezultatīvākie spēlētāji. Turnīra labākā bombardiera gods patlaban pieder Boldijam, kurš sešos mačos guvis piecus vārtus un atdevis septiņas rezultatīvas piespēles. Viņam uz papēžiem ar 11 punktiem min Tkačuks (6+5) un Gudro (3+8). Tkačuks ar sešiem vārtiem dala turnīra labākā snaipera godu kopā ar Kanādas izlases uzbrucēju Dilanu Kozensu un Somijas valstsvienības debitantu Oliveru Kapanenu. Pie septiņiem punktiem ASV valstsvienības rindās šajā turnīrā tikuši Nelsons (3+4) un Otavas “Senators” uzbrucējs Šeins Pinto (2+5).

Latvijas valstsvienība ar ASV izlasi krustos nūjas jau ceturtajā pasaules čempionātā pēc kārtas. Pērn Tamperē abas komandas tikās spēlē par trešo vietu. Latvijas hokejisti pagājušajā gadā svinēja vēsturisku panākumu, izraujot uzvaru papildlaikā ar 4:3, un izcīnīja bronzas medaļas. Uzvaras vārtus pagarinājuma 88. sekundē iemeta aizsargs Kristiāns Rubīns, kurš spēlē pret amerikāņiem izcēlās ar diviem precīziem metieniem. Pa reizei precīzi bija Roberts Bukarts un Jānis Jaks. Pie trīs (0+3) punktiem tika Rihards Bukarts. Latvijas izlases vārtus sargāja Artūrs Šilovs, kurš atvairīja 26 no 29 (89,66%) metieniem.

Kopumā abas valstsvienības savā starpā pasaules čempionātos tikušās 16 reizes. Latvijas izlase izcīnījusi četras uzvaras (1998. gadā – 3:2, 2001. gadā – 2:0, 2014. gadā – 6:5 un pērn – 4:3 papildlaikā). Vienreiz starp Latviju un ASV pasaules čempionātos fiksēts neizšķirts rezultāts – 2000. gadā spēle noslēdzās ar 1:1. Savukārt pārējos 11 dueļos pārāki bijuši amerikāņi.