PČ ceturtdaļfināli: Vācija centīsies pārsteigt Šveici, Tamperē fināla atkārtojums

2023. gada pasaules hokeja čempionātā šodien tiks aizvadītas ceturtdaļfināla spēles. Starp astoņām spēcīgākajām turnīra izlasēm šoreiz iekļuvusi arī Latvijas valstsvienība, kas pulksten 20:20 ”Arēnā Rīga” krustos nūjas Zviedrijas hokejistiem. Par mūsu hokejistu gaidāmo maču pret zviedriem plašāk lasiet šeit.

Šveice – Vācija (16:20)

Šveices izlase šajā turnīrā demonstrējusi ļoti iespaidīgu sniegumu – Patrika Fišera vadītā komanda uzvarēja sešās no septiņām grupu turnīra spēlēm (7:0 pār Slovēniju, 3:0 pret Norvēģiju, 5:0 pār Kazahstānu, 4:2 pret Slovākiju, 3:2 pār Kanādu un 4:2 pret Čehiju) un pārliecinoši triumfēja B apakšgrupā. Vienīgo neveiksmi šveicieši piedzīvoja pēdējā grupu turnīra mačā, kurā papildlaikā ar 3:4 piekāpās Latvijas valstsvienībai. Šveices izlases sastāvā rezultatīvāko spēlētāju godu šobrīd ar diviem gūtiem vārtiem un četrām rezultatīvām piespēlēm dala Deniss Malgins un Marko Miranda. Tāpat sešus punktus sakrājuši arī Gētans Hāss (1+5) un Enzo Korvi (0+6).

Vācijas valstsvienība turnīru uzsāka ar trīs zaudējumiem pret grupas grandiem (0:1 pret Zviedriju, 3:4 pret pašreizējo pasaules čempioni Somiju un 2:3 pret A apakšgrupas uzvarētāju ASV), taču turpinājumā Harolda Kreisa vadītā komanda izcīnīja četras uzvaras pēc kārtas (6:4 pār Franciju, 4:2 pret Austriju, 7:2 pār Ungāriju un 5:0 pret Franciju) un pārliecinoši iekļuva ceturtdaļfinālā. Vācijas izlases rindās rezultatīvākais grupu turnīrā bija Džons Džeisons Peterka, kurš izcēlās ar četriem gūtiem vārtiem un piecām rezultatīvām piespēlēm. Astoņus (1+7) punktus sakrāja aizsargs Kajs Vismans, bet pie septiņiem punktiem (2+5) tika Marsels Nēbelss. Savukārt Niko Šturms atzīmējās ar pieciem precīziem metieniem un vienu rezultatīvu piespēli.

Abas izlases līdz šim pēdējo reizi tikās pirms gada Somijā notiekošajā pasaules čempionātā. Toreiz šveicieši grupu turnīra ietvaros ļoti aizraujošā mačā svinēja panākumu pēcspēles metienu sērijā ar 4:3. Uzvarētāju sastāvā ar vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlās Malgins, bet zaudētāju rindās divus (1+1) punktus nopelnīja Vismans. Šveices izlases sastāvā no šī mača vārtu autoriem ierindā ir arī veterāns Andress Ambīls, kuram šis ir jau 18. pasaules čempionāts. Tāpat Šveices valstsvienību šajā turnīrā pārstāv arī abi precīzo pēcspēles metienu autori – Niko Hišīrs un Damins Riats. Šveice pret Vāciju iepriekšējo reizi ceturtdaļfinālā spēlēja 2021. gadā Rīgā. Toreiz vācieši, atspēlējoties pēdējā pamatlaika minūtē, izcīnīja uzvaru bullīšos ar 3:2.

ASV – Čehija (16:20)

Amerikāņi līdzīgi kā šveicieši šajā turnīrā ir demonstrējuši ļoti iespaidīgu sniegumu. Deivida Kvina vadītā valstsvienība uzvarēja visās septiņās grupu turnīra spēlēs – 4:1 pār pašreizējo pasaules čempioni Somiju, 7:1 pret Ungāriju, 3:2 pār Vāciju, 4:1 pret Austriju, 3:0 pār Dāniju, 9:0 pret Franciju un izšķirošajā mačā par pirmo vietu A apakšgrupā 4:3 pagarinājumā pār Zviedriju). ASV izlases sastāvā rezultatīvākais ar desmit (1+9) punktiem ir Tīdžejs Tinans. Par punktu mazāk (4+5) nopelnījis Rokko Grimaldi. Savukārt Katers Gotjē guvis sešus vārtus un atdevis divas rezultatīvas piespēles.

Čehijas valstsvienība grupu turnīru aizvadīja diezgan blāvi – Kari Jalonena trenētā komanda septiņās spēlēs izcīnīja vien četras uzvaras (3:2 pār Slovākiju, 5:1 pār Kazahstānu, 3:4 papildlaikā pret mājinieci Latviju, 6:2 pār Slovēniju, 2:0 pār Norvēģiju, 2:4 pret Šveici un 1:3 pret Kanādu) un palika ceturtajā pozīcijā B apakšgrupā. Čehijas izlases sastāvā grupu turnīrā uguņoja Dominiks Kubalīks, kurš šobrīd ar 12 (8+4) punktiem ir visa turnīra rezultatīvākais spēlētājs. Tāpat produktīvu sniegumu demonstrējis arī Čehijas valstsvienības kapteinis Romāns Červenka (3+6). Pie septiņiem (2+5) punktiem ticis aizsargs Mihals Kempnijs.

Abas izlases līdz šim pēdējo reizi tikās iepriekšējā gada pasaules čempionātā cīņā par bronzas godalgām. Toreiz čehi ļoti rezultatīvā mačā svinēja panākumu ar 8:4. Amerikāņi divreiz bija vadībā ar divu vārtu pārsvaru (2:0 un 3:1). Turklāt ASV valstsvienība pēc otrā perioda vēl atradās vadībā ar 3:2. Pēdējā trešdaļā Čehijas hokejisti pretinieku vārtos sabēra sešas ripas. Uzvarētāju sastāvā ar Hat-trick izcēlās Dāvids Pastrņāks, bet ar trīs rezultatīvām piespēlēm atzīmējās Tomāšs Hertls. Neviens no viņiem šogad neatbrauca palīgā Čehijas izlasei. No šajā turnīrā esošajiem hokejistiem rezultatīvākais pirms gada ar diviem (1+1) punktiem bija Červenka.

Kanāda – Somija (20:20)

Kanādieši pasaules čempionātu sāka ar pārliecinošu uzvaru pār mājinieci Latviju (6:0), bet grupu turnīra turpinājumā lika vilties saviem līdzjutējiem (5:2 pār Slovēniju, 2:1 pēcspēles metienu sērijā pret Slovākiju, 5:1 pār Kazahstānu, 2:3 pret Šveici, 2:3 bullīšos pret Norvēģiju un 3:1 pār Čehiju). Neskatoties uz nepārliecinošo sniegumu, Andrē Turinija trenētā izlase izcīnīja otro vietu B apakšgrupā. Kanādas valstsvienības rezultatīvākā spēlētāja gods šobrīd pieder aizsargam Makenzijam Vīgaram (3+6). Nevienam citam hokejistam nav izdevies sakrāt vairāk par pieciem punktiem. Ar pieciem gūtiem vārtiem izcēlies Losons Krauss.

Arī pašreizējā pasaules čempione Somija grupu turnīru aizvadīja diezgan neizteiksmīgi – Jukas Jalonena vadītā valstsvienība septiņās spēlēs izcīnīja piecas uzvaras (1:4 pret ASV, 4:3 pār Vāciju, 1:2 pēcspēles metienu sērijā pret Zviedriju, 5:3 pār Franciju, 7:1 pret Ungāriju, 3:1 pār Austriju un 7:1 pret Dāniju) un palika vien trešajā vietā A apakšgrupā. Somijas izlases rindās rezultatīvākais ar astoņiem (0+8) punktiem ir Mikko Rantanens. Tikmēr trīs vārtus guvis un četras rezultatīvas piespēles izdarījis Sakari Maninens. Savukārt pie sešiem (1+5) punktiem ticis Kāpo Kako

Abas izlases savā starpā tikušās iepriekšējos trijos pasaules čempionāta finālos – 2019., 2021. un 2022. gadā. Skandināvi uzvarēja 2019. gadā Bratislavā (3:1) un pērn Tamperē papildlaikā ar 4:3, bet 2021. gadā Rīgā kanādieši bija pārāki pagarinājumā ar 3:2. Par 2019. gada pasaules čempionāta finālspēles galveno varoni kļuva Marko Antila, kurš pret Kanādu guva divus vārtus. Tāpat lielisks bija arī somu vārtsargs Kevins Lankinens, kurš atvairīja 43 no 44 (97,7%) pretinieku metieniem. 2021. gadā Rīgā kanādiešu sastāvā finālā uguņoja Konors Brauns, kurš asistēja visos trijos komandas vārtu guvumos. Savukārt pērn Tamperē finālā ar trīs (2+1) punktiem izcēlās Mikaels Granlunds, kurš pagarinājumā asistēja Maninena gūtajos uzvaras vārtos. Gan Antila, gan Maninens ir Somijas izlases sastāvā arī šajā turnīrā.