Blogs

Veiksmīgs izgājiens ar 12. mēģinājumu – Latvija vēsturiski uzvar Čehiju

Latvijas hokeja izlase, hokejazinas.com

Latvijas hokeja izlase | Foto: LHF

2023. gada 15. maijā hokeja pasaules čempionāta spēlē “Arēnā Rīga” tika piedzīvota vēsturiska uzvara – Latvijas hokeja izlase pirmo reizi izcīnīja uzvaru pret Čehijas valstsvienību. Tādā veidā, Elites divīzijā vairs nav tādas komandas, kuru Latvija nav spējusi uzvarēt vismaz vienu reizi.

Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātos aizvadījusi 12 spēles ar Čehijas izlasi, no kurām 11 pārāka bija pretiniece. Papildus tam, vēl trīs mači tika aizvadīti Olimpiskajās spēlēs, kurās arī stiprāka izrādījās Čehija. Pāris reizes sanācis cīnīties arī pārbaudes spēlēs, bet arī tur pārspēt vienu no stiprākajām izlasēm pasaulē nebija izdevies.

Pirmo oficiālo spēli ar Čehiju Latvijas izlase aizvadīja 23 gadus atpakaļ – leģendārajā 2000. gada pasaules čempionātā, kurā vēsturiski tika apspēlēta Krievijas izlase. Lai arī Aleksandrs Ņiživijs spēja atklāt mača rezultātu, brīnums nenotika, un Čehija guva trīs bezatbildes vārtus.

Sešus gadus vēlāk, Rīgas pasaules čempionātā, komandām izdevās nospēlēt neizšķirti. Tajā laikā vēl nebija pieņemts noteikums par papildlaiku vienāda rezultāta gadījumā.

Latvijas izlase gandrīz paveica brīnumu 2010. gada Vankūveras olimpiskajās spēlēs, kad spēkojās ar Čehiju astotdaļfinālā. Uzvarētāja noskaidrošanai tika nozīmēts papildlaiks. Ļoti sīvā cīņā, overtaima sestajā minūtē Dāvids Krejči atnesa čehiem uzvaru ar 2:3. Zīmīgi, ka vien četras dienas pirms tam, Čehija pārliecinoši apspēlēja Latviju (5:2), nedodot sarkanbaltsarkanajiem nekādas uzvaras pazīmes.

Nākamā ļoti tuvā cīņa bija Maskavā 2016. gadā, kad tika atzīts Čehijas pārākums bullīšos ar 3:4. Latvijas treneris Leonīds Beresņevs pret spēcīgo Čehiju pretī lika strīdīgu sastāvu. Tajā turnīrā Latvija ieņēma 13. vietu. Kopš tā brīža, Latvija tik zemu vietu vairs nav ieņēmusi.

Vakardienas vēsturiskajā spēlē iniciatīva piederēja latviešiem, taču Čehijai izdevās atklāt rezultātu. Pēc tam gan Rihards Bukarts un Mārtiņš Dzierkals atbildēja ar diviem vārtiem 62 sekundēs. Čehu uzbrucējs Kubāliks sešas minūtes vēlāk atgrieza intrigu un neizšķirtu uz tablo. Trešajā periodā Oskars Cibuļskis ar spēcīgu metienu no zilās līnijas ieraidīja trešo ripu Čehijas vārtos, bet pāris minūtes līdz finālsirēnai, čehiem izdevās panākt 3:3. Vien 44 sekundes pirms papildlaika noslēguma Oskars Batņa ieraidīja vārtos Jāņa Jaka atlēkušo metienu un atnesa Latvijai vēsturisku uzvaru. Visa mača garumā Latvijas vārtsargs Artūrs Šilovs demonstrēja lielisku sniegumu.

Čehijas izlase bija vienīgā, kuru Latvijas izlasei nebija izdevies uzvarēt. Divus gadus atpakaļ, “burbuļa” PČ Rīgā, Latvija vēsturiski apspēlēja Kanādu, un izdarīja to “sausā”. Vienu reizi pasaules čempionātos Latvijai izdevies apspēlēt arī Somijas un Zviedrijas izlases.