PČ grupu turnīra pēdējā diena: A apakšgrupā cīņa par 1. vietu, Rīgā tiksies Kanāda un Čehija

Somijas pilsētā Tamperē un Latvijas galvaspilsētā Rīgā šodien tiks aizvadīta pēdējā grupu turnīra spēļu diena 2023. gada pasaules hokeja čempionātā. Šodien paredzēti seši mači. Izšķirošo spēli cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā šovakar aizvadīs Latvijas valstsvienība, kas pulksten 20:20 ”Arēnā Rīga” krustos nūjas ar B apakšgrupas uzvarētāju Šveici. Par mūsu hokejistu maču pret šveiciešiem plašāk lasiet šeit.

A apakšgrupa. Vācija – Francija (12:20)

Pēdējā grupu turnīra diena Tamperē sāksies ar Vācijas un Francijas dueli. Vāciešiem šī spēle var kļūt par izšķirošu cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Harolda Kreisa vadītā izlase šobrīd ar deviņiem punktiem sešās spēlēs ieņem ceturto vietu A apakšgrupā un atrodas ļoti tuvu iekļūšanai ceturtdaļfinālā. Vācijas izlase gan tikai par punkta tiesu apsteidz Dāniju. Lai nebūtu jāpaļaujas uz pretinieku neveiksmi pēdējā spēlē pret Somiju, vāciešiem mačā pret Franciju ir svarīgi izcīnīt vismaz divus punktus. Vācijas izlases rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā ar septiņiem (3+4) punktiem ir Džons Džeisons Peterka. Ar pieciem vārtiem un rezultatīvu piespēli izcēlies Niko Štrums. Tāpat sešus punktus sakrājis arī Kajs Vismans (1+5). Francijas valstsvienība ar sešos mačos iegūtiem četriem punktiem ieņem sesto vietu. Filipa Bozona trenētajai komandai šī spēle vairs neko neizšķir. Francijas izlases rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā ar pieciem (1+4) punktiem pagaidām bijis galvenā trenera dēls Tims Bozons. Četrus (1+3) punktus nopelnījis aizsargs Florians Sakašvilli.

Vācieši un francūži otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātā spēlē vienā apakšgrupā. Pērn Vācijas hokejisti izcīnīja uzvaru smagā cīņā ar 3:2. Uzvaras vārtus 46. minūtē guva Leonards Pfēderls, kurš šajā turnīrā nepiedalās. Vācieši bija pārāki arī pirms tam 2019. gada pasaules čempionātā (4:1). Pēdējā ripa tika iemesta jau tukšā francūžu cietoksnī. Francijas izlase līdz šim pēdējo reizi pārspēja Vāciju pasaules čempionātu ietvaros 2016. gadā, kad svinēja panākumu pēcspēles metienu sērijā ar 3:2.

B apakšgrupa. Slovākija – Norvēģija (12:20)

Rīgā grupu turnīra pēdējās dienas pirmajā spēlē Slovākija krustos nūjas ar Norvēģiju. Slovāki ar astoņiem punktiem sešās spēlēs šobrīd ieņem piekto vietu B apakšgrupā. Krega Remzija vadītajai valstsvienībai mačā pret Norvēģiju obligāti jāizcīna trīs punktus, lai saglabātu cerības iekļūt ceturtdaļfinālā. Turklāt Slovākijas izlasei uzvara pamatlaikā vēl neko negarantēs – Remzija trenētā komanda iekļūs ceturtdaļfinālā tikai gadījumā, ja Latvijas izlase vakarā neizcīnīs nevienu punktu mačā pret B grupas uzvarētāju Šveici. Ja slovāki pret norvēģiem pazaudēs kaut vai tikai punktu, tad Latvijas valstsvienība automātiski kvalificēsies ceturtdaļfinālam. Slovākijas izlases sastāvā rezultatīvākais ar pieciem (1+4) punktiem šajā turnīrā bijis komandas kapteinis Mareks Hrivīks. Četrus (1+3) punktus nopelnījis aizsargs Patriks Kohs. Arī Norvēģijas valstsvienībai, kas vakar pārsteidzoši ar 3:2 pēcspēles metienu sērijā pārspēja ceturtdaļfinālā iekļuvušo Kanādu, pēdējais grupu turnīra mačs nebūs mazsvarīgs. Tobiasa Johansona vadītā izlase, uzvarot pamatlaikā Slovākiju, var pakāpties no septītās uz piekto pozīciju B apakšgrupā. Norvēģu sastāvā joprojām rezultatīvākā spēlētāja gods pieder Mihaelam Hāgam (2+0). Tikmēr ar 1+1 atzīmējies Andreass Martinsens.

Abas izlases pasaules čempionātu ietvaros nav tikušās ļoti sen. Iepriekšējo reizi slovāki spēlēja pret norvēģiem 2015. gada planētas meistarsacīkstēs. Toreiz skandināvi bija pārāki ar 3:2. Uzvarētāju rindās ar diviem gūtiem vārtiem izcēlās aizsargs Matiass Norstebo, kurš abas reizes bija precīzs vairākumā. Šajā turnīrā Norstebo piecos mačos atzīmējies ar divām rezultatīvām piespēlēm. Spēlē pret Čehiju gan viņš guva savainojumu un vakar mačā pret Kanādu laukumā nedevās. 2014. gada pasaules čempionātā Slovākijas izlase svinēja pārliecinošu panākumu ar 5:2.

A apakšgrupa. Zviedrija – ASV (16:20)

Dienas otrajā spēlē Tamperē būs vērojama grandu cīņa – Zviedrija un ASV aizvadīs maču par pirmo vietu A apakšgrupā. Ne zviedri, ne amerikāņi šajā turnīrā vēl nav izjutuši zaudējumu rūgtumu. ASV hokejisti sešās spēlēs ir ieguvuši visus iespējamos 18 punktus, bet skandināvi izcīnījuši 17 punktus. Vienīgo punktu zviedri pazaudēja turnīra trešajā spēlē, kurā ar 2:1 bullīšos pārspēja mājinieci Somiju. Zviedrijas izlases sastāvā rezultatīvākais šajā turnīrā pagaidām ar astoņiem (0+8) punktiem ir aizsargs Henriks Tēmerness, bet pie septiņiem (2+5) punktiem ticis Lūkass Reimonds. Savukārt ASV valstsvienības rindās rezultatīvākā gods pieder Rokko Grimaldi, kurš guvis četrus vārtus un atdevis četras rezultatīvas piespēles. Astoņi punkti arī Tīdžeja Tinana rēķinā (1+7).

Zviedri ar amerikāņiem otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātā spēlē vienā apakšgrupā. Pērn ASV hokejisti pārspēja Zviedriju papildlaikā ar 3:2. Skandināviem sastāvā no šī mača palicis otro vārtu autors Kārls Grundstrēms, kurš šajā turnīrā sešos mačos atzīmējies ar diviem (1+1) punktiem. Savukārt amerikāņu rindās nav neviena no iepriekšējās spēles vārtu guvējiem. Pirms tam abas izlases mērojās spēkiem 2018. gada pasaules čempionātā. Toreiz zviedri pārbrauca pāri ASV ar 6:0. Skandināvu sastāvā gan šogad nav neviena no šīs spēles vārtu autoriem.

B apakšgrupa. Kanāda – Čehija (16:20)

Kamēr Tamperē tiks aizvadīta spēle par pirmo vietu A apakšgrupā, Rīgā noskaidrosies otrās vietas liktenis B apakšgrupā starp Kanādu un Čehiju. Čehi ar 13 punktiem sešās spēlēs šobrīd ieņem otro vietu grupā, bet kanādieši ar 12 punktiem tikpat mačos atrodas vienu pozīciju zemāk. Abas komandas turnīrā piedzīvojušas pa diviem zaudējumiem. Kari Jalonena vadītā izlase papildlaikā ar 3:4 zaudēja Latvijai un 2:4 piekāpās Šveicei. Savukārt kanādieši ar 2:3 atzina šveiciešu pārākumu un vakar ar 2:3 bullīšos pārsteidzoši zaudēja norvēģiem. Čehijas izlases sastāvā šajā pasaules čempionātā neapturams līdz šim bijis Dominiks Kubalīks, kurš ar astoņiem gūtiem vārtiem un četrām rezultatīvām piespēlēm šobrīd ir visa turnīra rezultatīvākais spēlētājs. Tikmēr deviņus (3+6) punktus savācis pieredzējušais Romāns Červenka. Kanādas valstsvienības rindās identisku statistiku Červenkas iespētajam sakrājis aizsargs Makenzijs Vīgars.

Kanādieši tiksies ar čehiem pasaules čempionātā jau otro gadu pēc kārtas. Pērn abas izlases krustoja nūjas pusfinālā. Kanādas valstsvienība tajā čehiem neatstāja nekādas izredzes – 6:1. Uz šo turnīru gan nav ieradies neviens no šīs spēles vārtu autoriem. Hokeja dzimtenes pārstāvji sakāva čehus arī 2019. gada pasaules čempionāta pusfinālā (5:1). Grupu turnīra ietvaros abas valstsvienības iepriekšējo reizi tikās 2017. gadā. Kanādieši toreiz bija pārāki ar 4:1. Čehija nav uzvarējusi Kanādu pasaules čempionātos kopš 2010. gada, kad svinēja panākumu ar 3:2.

A apakšgrupa. Somija – Dānija (20:20)

Grupu turnīrs Tamperē noslēgsies ar mājinieces Somijas tikšanos pret Dāniju. Pašreizējā pasaules čempione ar 13 punktiem sešās spēlēs ieņem trešo vietu A apakšgrupā. Jukas Jalonena vadītajai komandai šī spēle neko neizšķirs, jo somi nevar ne pakāpties augstāk par trešo vietu grupā, ne nokrist zemāk. Somijas izlases sastāvā rezultatīvākā spēlētāja gods šobrīd ar septiņiem (0+7) punktiem pieder Mikko Rantanenam. Par punktu mazāk (3+3) sakrājis Sakari Maninens. Dāņiem šī spēle, iespējams, var kļūt par izšķirošu cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Heinca Īlersa trenētā komanda ar astoņiem izcīnītiem punktiem sešos mačos pašlaik ierindojas piektajā pozīcijā A apakšgrupā un tikai par punkta tiesu atpaliek no Vācijas. Ja vācieši šodien zaudēs Francijai, tad Dānijas izlase, uzvarot Somiju, varēs iekļūt ceturtdaļfinālā. Dāņu rindās iespaidīgu sniegumu šajā turnīrā demonstrē galvenā trenera dēls Nikolajs Īlerss, kurš guvis četrus vārtus un atdevis tikpat rezultatīvas piespēles. Tikmēr pie sešiem punktiem tikuši Niklass Jensens (2+4) un aizsargs Markuss Lauridsens (0+6).

Abas izlases, gatavojoties šim pasaules čempionātam, aizvadīja divas pārbaudes spēles. Uzvaras tika dalītas uz pusēm. Pirmajā mačā Somijas valstsvienība uzvarēja ar 3:1, bet otrajā duelī Dānija svinēja sauso panākumu ar 2:0. Pirmajā spēlē vienīgos vārtus dāņu labā guva Niklass Jensens, bet otrajā mačā precīzi bija Filips Šulcs un Kristians Vajse. No šīs trijotnes vienīgais uz pasaules čempionātu neaizbrauca Šulcs. Savukārt Jalonens uz šo turnīru nepaņēma nevienu no hokejistiem, kuri pirmajā pārbaudes spēlē pret Dāniju atzīmējās ar gūtiem vārtiem. Pasaules čempionātu ietvaros abas izlases līdz šim pēdējo reizi tikās 2019. gadā. Toreiz somi guva virsroku ar 3:1. Somijas izlasi šajā turnīrā pārstāv visi trīs šī mača vārtu autori – Kāpo Kako, Sakari Maninens un Hari Pesonens. Dānijas izlases vienīgā precīzā metiena autors Mortens Madsens jau ir beidzis karjeru. Interesanti, ka 2018. gada pasaules čempionātā dāņi pārspēja somus ar 3:2. Uzvaras ripa tika iemesta vien 59. minūtē. Dānijas valstsvienības rindās gan šajā turnīrā nav neviena no šī mača vārtu guvējiem.

Autors: Rainers Rogs Avots: Hokejazinas.com