Vai Latvija vēl var iekļūt ceturtdaļfinālā jeb kārtējās veltās cerības

Somijas pilsētās Helsinkos un Tamperē notiekošajā pasaules čempionātā hokejā abās grupās pienākuši izšķirošie mači.

Par cīņu par “izdzīvošanu” jeb palikšanu spēcīgāko sabiedrībā jau ziņojām. Bet kādas ir Latvijas izredzes kvalificēties ceturtdaļfinālam?

Pēdējo reizi labāko astotniekā Latvijas izlasei izdevās iekļūt 2018. gadā Dānijā, kad vienību vadīja Bobs Hārtlijs. Kas interesanti – vēl pēdējā reize bijusi jau tālajā 2009. gadā Šveicē, kad izlasi vadīja kolorītais Oļegs Znaroks. Un, skatoties pēc situācijas turnīra tabulā un atlikušajām spēlēm, prognozes nerunā par labu Latvijas izlasei.

Šodien savstarpējo maču aizvadīs ASV un Čehija. Izlases, kuras abas pret mūsējiem nokārtoja sev uzvaru jau pirmajā periodā. Pret ASV tas zaudēts ar 0:3, bet Čehiju vēl traģiskāk – 0:5…

Latvijas izlasei šobrīd ir 8 punkti, bet abām iepriekš minētajām pa 10, turklāt tās abas šodien tiksies savā starpā. Latvijai izdevīgais scenārijs ir sekojošs – viena no izlasēm izcīna uzvaru pamatlaikā, un šī mača zaudētāja zaudē pamatlaikā arī nākamo spēli.

ASV tā ir pret Norvēģiju, bet Čehijai pret Somiju. Un, jā, ir vēl viens nosacījums. Latvijai otrdien (spēles sākums 12:20) pašai pamatlaikā jāuzveic Zviedrija. Pilnu turnīra tabula uz doto brīdi 23. maija pēcpusdienā var aplūkot šeit.

Saprotams, ka šāds scenārijs ir no mazliet no zinātniskās fantastikas. Lai arī Čehijas zaudējumi pamatlaikā pret ASV un Somiju par sensāciju nosaukt nevarētu, tomēr Latvijas uzvaru pār zviedriem gan.

Te arī jāmin kāds cits interesants, bet Latvijas faniem tik ļoti netīkams fakts. Latvijas izlase kopš debijas elites divīzijā 1997. gadā labāko astoņu komandu pulkā spējusi iekļūt tikai 5 reizes no 24… Savukārt 10 labāko vienību starpā tā, ņemot vērā arī ceturtdaļfinālus, kuros nekad nav uzvarēts, tikusi kopā 12 gadījumos.

Veiksmīgākais nogrieznis vēsturiski Latvijai bijis kopš 2003. līdz 2006. gada pasaules čempionātiem, kad allaž izdevās iekļūt labāko desmitniekā, vienreiz paliekot 7. vietā. Zīmīgi, ka šo četru PČ laikā Latviju vadīja trīs dažādi treneri. Varbūt uzvaras formula ir skaidra un jāmēģina pie tās atgriezties?

Ir tāds teiciens – nevari kaut ko izskadrot, paskaties statistikā. Un tā Latvijas hokeja izlasei par labu nerunā. Līdz ar to rodas jautājums – vai ik pavasara gaidas par ceturtdaļfinālu, reizēm kādam skaļi pabļaujot par medaļām, vispār kādreiz ir bijušas pamatotas?

Protams, sports ir sports un viss kas vēl var notikt. Tomēr jābūt arī reālai paškritikas devai. Vēsturiskie sasniegumi ir vislabākā mēraukla, ja runājam par potenciālajām cerībām. Jā, katrs pavasaris nāk ar cerībām un noteikti labāk ir, ja ir cerības, nevis nolemtības sajūta. Tiesa. Bet vai beidzot nebūtu jāapzinās sava patiesā vieta uz hokeja kartes? Kas ir ap 10to…

Lai vai kā – veiksmi mūsu hokejistiem noslēdzošajā turnīra mačā otrdien ar Zviedriju un arī lai krīt vajadzīgie rezultāti spēlēs, kur tā nepiedalās.

Autors: Roberts Ūdris Avots: Hokeja ziņas