Daugaviņš: Lielākā daļa Latvijas sportistu nopelna izdzīvošanas naudu

Latvijas hokeja izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš sarunā ar “Sporta Studija” atklāja, ka daudzi sportisti pelna maz naudas un “izdzīvo”.

Nesen Daugaviņš intervijā apsprieda nepieciešamību pēc izdienas pensijām pēc sportistu karjeru noslēguma.

“Es nenācu ar lielu paziņojumu, tas tika izņemts no konteksta. Bija runa par to, kā piesaistīt sportistus pārstāvēt savu valsti. Tas nedaudz ieriebj tavai karjerai. Būtu labi, ja valsts atbalstītu sportistus, kas izlasē spēlē jau no U-18 vai U-20 vecumā. Tā būtu laba zīme, jo varētu būt pārliecināts, ka vecumdienās būs kaut kāds atbalsts. Spēlējot izlasē tu ziedo savu ķermeni un laiku, zinot, ka tajā laikā var atpūsties vai citur pastrādāt. Sportists pēc karjeras beigām, lielākoties, paliek bez nekā. Lielākajai daļai nav nemaz augstākās izglītības, es arī esmu tajā sarakstā. Tagad ir ērti, ka var apvienot studēšanu ar sportu.

Sportā ir daudz visādas traumas, būtu labi, ja valsts pēc karjeras beigām palīdzētu ar tām tikt galā. Daudzi to nezin, bet vairāki hokejisti un basketbolisti nopelna izdzīvošanas naudu, arī spēlējot ārzemēs. Varu teikt ar garantiju, ka puse Latvijas hokeja izlases knapi galus savelk kopā. Ir daudz tēriņi vitamīniem, kas jāsedz no savas kabatas.

Uz pirkstiem skaitāmi hokejisti, kas var sevi nodrošināt arī pēc karjeras beigām. Lielākā daļa pēc karjeras meklē darbu, kļūstot par treneriem vai paliekot šajā jomā, jo tas ir vienīgais, ko tu māki darīt. Par pensijām tā tikai ieminējos, lai sportistam būtu interesanti sevi ziedot valsts labā,” saka Daugaviņš.

35 gadus vecais Daugaviņš Latvijas izlasē debitēja 2006. gadā, kopš tā brīža aizvadot desmit pasaules čempionātus un trīs Olimpiskās spēles.

“Katram sporta veidam tie kritēriji būtu dažādi. Piemēram, hokejistiem vieglāk aizvadīt desmit pasaules čempionātus, jo tie notiek katru gadu. Savukārt, citos sporta veidos, tādi turnīri norisinās reizi četros gados. Mums hokejistiem desmit [pasaules čempionāti] ir ļoti labs rādītājs. Desmit gadu laikā sanāk ziedot trīs mēnešus ikgadējā atvaļinājuma, beigās kopā sakrājas trīs gadi, kas tiek ziedoti valstsvienībai,” dalās Daugaviņš.

Hokejists atklāja, ka cenšās palīdzēt arī veterāniem, kas agrāk spēlēja hokeju vai kādu citu sporta veidu. Daudzi veterāni vairs nespējot sevi uzturēt.

“Esmu ticis piesaistīts organizācijai, kas palīdz Latvijas hokeja veterāniem. Tā situācija ir diezgan bēdīga. Panācām vienošanos ar uzņēmējiem, kas ziedo medikamentus. Par tādiem sportistiem jau varbūt sen ir aizmirsts, taču pateicoties viņiem es tiku iesaistīts hokejā. Lielākoties palīdzu saviem bijušajiem treneriem. Ir pāris darbinieki, kas strādāja Latvijas Hokeja federācijā (LHF) pāri par 20 gadiem, taču es viņus atceros no pirmās dienas.

Palīdzot šiem veterāniem, man atvērās acis, ka jābūt uzmanīgam. Vēlētos, lai sasniedzot 50 gadu vecumu, varētu būt pārliecināts, ka saņemšu vismaz 500 eiro mēnesī, lai varētu sevi pabarot” uzsver Daugaviņš.

Nesen Latvijas hokeja izlase izcīnīja 2023. gada pasaules čempionāta bronzas medaļas. Kopumā LHF un izlase saņēma 576 717 eiro, kas tika piešķirti no valsts budžeta līdzekļiem. Katram hokejistam tika piešķirta prēmija 5000 eiro apmērā.

“Prēmijas skan ļoti labi skan. Domāju, ka liela daļa no tām prēmijām līdz sportistiem vispār nenonāk. Tas nav tā, ka mums individuāli katram kāds pārskaita prēmiju, tas viss aiziet konkrētai sporta federācijai un pēc tam tur arī notiek visādas lietas, jo ir jāatbalsta, piemēram, bērnu hokejs. Līdz pašiem sportistiem bieži nekas nenonāk.

Protams, ka prēmijas ir forši, bet tie ir tādi vienreizēji maksājumi. Ja paņem komandu sporta veidus, tad tas ir nekas. Ja piešķir 105 tūkstošus eiro uz basketbola komandu, tad viss tas skan forši, ja sadalītu uz visiem starta piecinieka basketbolistiem, bet viņu ir vairāk un tā nauda tiek izdalīta arī apkalpojošajam personālām, kas strādā dienu un nakti, izdarot vairāk nekā paši sportisti,” atklāj hokeja valstsvienības kapteinis.

Daugaviņš nesen noslēdza divu gadu līgumu ar Slovākijas Ekstralīgas komandu Mihalovčes “Dukla”. Divās spēlēs uzbrucējs atzīmējies ar vienu vārtu guvumu un rezultatīvu piespēli. Slovākijas avoti baumo, ka Daugaviņa līguma vērtība sasniedz 120 tūkstoši eiro par sezonu.

Autors: Rems Ratņikovs Avots: Sporta Studija

 • 5/5
  Bonuss
  ATGŪSTI 20€ NO SAVAS PIRMĀS LIKMES! 100% IEPAZĪŠANĀS ATMAKSA
 • 5/5
  Bonuss
  CASHBACK LĪDZ 100 EUR
 • 5/5
  Bonuss
  SAŅEM LĪDZ 50 EUR BEZRISKA LIKMES!
Komentāri (0)