Deviņi spēlētāji ar vismaz desmit vārtu guvumiem, neviena pamatsastāva spēlētāja ar negatīvu lietderības koeficientu un labākais vārtsargs Nacionālajā hokeja līgā (NHL) – nē, tie nav Monreālas “Canadiens” pirms 50 gadiem, bet gan šīs sezonas Bostonas “Bruins” komanda. Bostonas klubs šobrīd ir neapšaubāmi vadošais līgā, taču, vai tas ir labākais arī NHL vēsturē?
Vien divas komandas līgas vēsturē spējušas izcīnīt 62 uzvaras – 2018./2019 sezonas Tampabejas “Lightning” un 1995./1996. sezonas Detroitas “Red Wings”. Ja “Bruins” turpinās spēlēt, kā līdz šim, sezonas noslēgumā tā būs trešā komanda ar šādu uzvaru skaitu.
Tāpat, ja Bostonas vienība turpinās iesākto, punktu skaits būs par lielāks, nekā 1976./1977. sezonas Monreālas “Canadiens”, kas nozīmētu, ka “Bruins” ieietu vēsturē kā punktiem bagātākā komanda NHL vēsturē. Tomēr, ne katra regulārās sezonas čempione spēj parādīt labāko rezultātu izslēgšanas spēlēs, jo īpaši modernajā NHL.
Gan šajā sezonā, gan citās, esam redzējuši, ka “Bruins” nepaļaujas uz individuālo meistarību. Lai gan vienībā pietiek talanta, uzsvars tiek likts uz komandas spēli abās laukuma pusēs, kas arī bieži vien ir galvenais faktors Play-off cīņās. Jāteic, ka Bostonas “Bruins” šajā aspektā ir labākais klubs līgas vēsturē – šādu sniegumu visas sezonas garumā neviens vēl nav rādījis.
Pat, ja “Bruins” pieļauj kļūdu aizsardzībā, vārtsargs Līnuss Ulmarks gandrīz vienmēr glābj komandu. Praktiski garantēts, ka Ulmarks, kurš aizvadītajā sezonā pat tika atstāts uz soliņa izslēgšanas spēlēs, izcīnīs Vezinas trofeju kā labākais vārtsargs sezonā. Jāteic, ka viņš ir viens no lielākajiem pārsteigumiem šajā sezonā, tomēr, joprojām aktuāls ir jautājums par viņa spējām izšķirošajās spēlēs.
Tāpat, Bostonas vienības uzbrukums vairs nav atkarīgs tikai no vienas maiņas snieguma, kā tas bija iepriekšējās sezonās. Vārtus spēj gūt ne tikai uzbrucējs Dāvids Pastrņāks – aizsardzības zonā pretiniekiem jāuzmanās no visu četru virknējumu spējām. Deviņi hokejisti spējuši gūt vismaz desmit vārtus, bet domājams, ka šis skaitlis līdz sezonas beigām tikai augs.
Lai gan aizsardzības līnija šajā sezonā ir viena no “Bruins” stiprajām pusēm, komandas vadība joprojām lūko to uzlabot. Iespējams, ka spēlēt pret Bostonas klubu kļūs vēl sarežģītāk, ja drīzumā lieliskajiem Čārlijam Makavojam un Hampusam Lindholmam pievienosies arī Džeikobs Čikruns vai Vladislavs Gavrikovs. Tas varētu arī dot papildus enerģiju jaunu rekordu sasniegšanai.
Tomēr, “Bruins” vienība nav perfekta. Komanda ir trešā vecākā līgā – vidēji 29 gadi. Taču, ja skatāmies uz līderiem, jaunāki par vidējo vecumu ir vien Dāvids Pasrņāks, Čārlijs Makavojs un Džeiks Debrasks. Jābūt zināmam satraukumam par līderu Patrīsa Beržerona, Dāvida Krejči un starpsezonā sarežģītu operāciju veikušā Breda Maršāna enerģijas rezervēm.
Viennozīmīgi, “Bruins” spēlētāji rāda savu labāko sniegumu katrā spēlē – it kā katrs mačs būtu septītā spēle Stenlija kausa finālā. Jādomā, ka šāds atdeves līmenis kādā brīdī nozīmēs spēku izsīkumu, kas jau bija redzams pirms Visu zvaigžņu spēles pārtraukuma, kad Bostonas komanda zaudēja trīs spēles pēc kārtas.
Domājams, ka 15 spēles, kas paredzētas martā, vienubrīd salauzīs “Bruins”. Ja ne regulārajā sezonā, tad izslēgšanas spēlēs. Ne velti Prezidenta trofejas ieguvēji vien retu reizi spēj izcīnīt Stenlija kausu, bieži vien bezjēdzīgi tērējot enerģiju regulārās sezonas spēlēs, kas vietu turnīra tabulā īpaši neietekmē.
Tampabejas “Lightning” 2019. gadā ir labākais piemērs lieliskai regulārās sezonas komandai, kas vēlāk parāda savu nespēju Play-off. “Lightning” četrās spēlēs piedzīvoja zaudējumu Kolumbusas “Blue Jackets”, lai gan Stenlija kausa izcīņu sāka kā viennozīmīga favorīte. Arī Detroitas “Red Wings” 1996. gadā nespēja izcīnīt kausu, piekāpjoties Sanda Ozoliņa Kolorado “Avalanche” konferences finālā.
Aizvadītajā sezonā arī redzējām šādu scenāriju – Floridas “Panthers”, kas regulārajā sezonā izcīnīja 58 uzvaras un ieguva Prezidenta trofeju, ar grūtībām tika pāri pirmajai kārtai, nākamajā piedzīvojot zaudējumu četrās spēlēs Tampabejas “Lightning”. Tomēr “Panthers”, līdzīgi kā citas regulārās sezonas favorītes, galvenokārt, paļāvās uz uzbrukumu, kas bieži vien pieviļ izslēgšanas spēlēs.
Starp labākajām komandām regulārās sezonas sniegumu pastāvīgi atkārtot spējusi tikai viena – Monreālas “Canadiens”. Varenais klubs no 1976.-1979. gadam izcīnīja četrus Stenlija kausus. Protams, palīdzēja arī tas, ka vienībā spēlēja deviņi hokejisti, kuri vēlāk tika iekļauti Slavas zālē.
Saprotams, ka salīdzināt komandas pirms un pēc algu griestu ieviešanas nav korekti. Pēc 2005. gada lokauta tikai divi klubi spējuši izcīnīt gan Prezidenta trofeju, gan Stenlija kausu – 2007./2008. sezonas Detroitas “Red Wings” un 2012./2013. sezonas Čikāgas “Blackhawks”. Čikāgas vienība gan to izdarīja saīsinātā sezonā.
Arī “Bruins” izcīnīja Prezidenta trofeju 2014. un 2020. gadā, taču abos gadījumos virs galvas celt Stenlija kausu neizdevās, komandai izstājoties no izslēgšanas spēlēm jau otrajā kārtā. Kopumā, astoņas no pēdējām deviņām vienībām, kas ierindojušās pirmajā vietā NHL, piedzīvojušas zaudējumu pirmajā vai otrajā kārtā.
Jādomā, ka “Bruins” ir labākā regulārās sezonas komanda NHL vēsturē, bet lauzt tā saukto Prezidenta trofejas lāstu būs sarežģīti. Kluba kopējais sniegums ir stabilākais, kādu NHL jebkad nācies redzēt, komandā vājo vietu nav, taču Bostonas spēlētājiem vēl ir, ko pierādīt. Kopš 2011. gada “Bruins” trīs reizes spējuši sasniegt Stenlija kausa finālu, taču uzvarēt izdevies tikai vienu reizi un pēdējie divi zaudējumi atstājuši rūgtu pēcgaršu spēlētāju mutēs.
Vienības veterāni noteikti redz, ka šī ir “Bruins” pēdējā īstā iespēja izcīnīt Stenlija kausu, pirms nāksies veikt pārbūvi. Šajā starpsezonā nepieciešams parakstīt jaunu līgumu ar komandas rezultatīvāko hokejistu Dāvidu Pastrņāku, kā arī ilggadējie līderi Patrīss Beržerons un Dāvids Krejči, iespējams, noslēgs karjeru.
Uzvarēt nepieciešams šosezon un Bostonas “Bruins” hokejisti katrā spēlē demonstrē vēlmi ierakstīt savus vārdus hokeja vēstures grāmatās. Atliek vien noskaidrot, vai šie spēlētāji ir spējīgi salauzt Prezidenta trofejas lāstu un celt virs galvām hokeja prestižāko balvu.