Blogs

Sudraba Latvija – Vai varam atkārtot Vācijas 2018. gada panākumu?

Latvijas hokeja izlase, hokejazinas.com

Latvijas hokeja izlase | Foto: Dinamoriga.lv

55 sekundes. Tik vien 2018. gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs šķīra Vāciju no zelta medaļas. Krievija tomēr izlīda caur adatas aci, Oļegs Znaroks uzelpoja, Harijs Vītoliņš pasmaidīja, bet Kirils Kaprizovs papildlaikā visu salika pa plauktiņiem. Četrus gadus vēlāk Vītoliņš nu jau uz Pekinu ved pats savu izlasi. Jā, izlasi bez lielām zvaigznēm, bet pilnu apņēmības un gara – pavisam līdzīgu tai, kuru toreiz sakāva finālā. Vai Latvijas izlase var atkārtot, vai pat pārspēt Vācijas sasniegumus Phjončhanā? 

Grupu turnīrs toreiz Vācijas vienībai izvērtās visnotaļ neveiksmīgs. Zaudējums Somijai ar rezultātu 2:5 un sāpīgā neveiksme ar 0:1 pret Zviedriju. Liktenis lēmis, ka arī Latvijas pārstāvjiem nāksies cīnīties pret šīm divām izlasēm. Vācijas komanda pirmajos trīs turnīra mačos guva vien trīs vārtus un vienīgo uzvaru spēja izcīnīt pret Norvēģijas valstsvienību pēcspēles metienu sērijā ar rezultātu 2:1.  

Latvijas izlasei, visticamāk, sagaidāms smags grupu turnīrs, bet kopumā tas nozīmē visnotaļ maz. Kvalifikācijas mačs, ja tas būs nepieciešams, ir pirmais patiešām svarīgais olimpiskajās spēlēs. Vācija Phjončhanā papildlaikā pārsteidza Šveices izlasi, kas jau 2014. gadā bija cietusi no Latvijas rokas. Disciplinētā Vācija ar rezultātu 2:1 sagrāva Šveices cerības un apņēmības pilna bija gatava doties tālāk. Jādomā, ka šī uzvara Vācijai deva nepieciešamo pārliecību par saviem spēkiem, līdzīgi kā Latvijai Sočos 2014. gadā.  

Soču olimpiskajās spēlēs Kanādas kumoss bija nedaudz par lielu, Latvija nespēja izcīnīt uzvaru, bet parādīja, ka spēj cīnīties ar jebkuru pretinieku. Šajās spēlēs piedalīsies astoņi hokejisti no varonīgās izlases, kas Sočos pamatīgi iebiedēja kanādiešus, ieskaitot Kristeru Gudļevski, kurš izšķirošajos mačos vienmēr rāda savu labāko sniegumu. Saprotams, ka šī spēle joprojām sēž Latvijas hokejistu atmiņās. 

Kristers Gudļevskis, Hokejazinas.com
Kristers Gudļevskis | Foto: Rīgas “Dinamo”

Ceturtdaļfināla spēlē Vācija trešajā periodā izlaida divu vārtu pārsvaru pret Zviedriju un gandrīz devās mājās, bet papildlaikā tomēr uzvarēja. Vācieši ieguva labu mācību – atslābt nedrīkst nevienā brīdī. Pusfinālā Vācija spraigā cīņā uzveica Kanādas izlasi, bet finālā vien papildlaikā piekāpās Krievijas olimpiskajiem atlētiem. 

Vieglu pretinieku olimpiskajās spēlēs nav, bet komandas spēle bieži vien uzveic meistarību. Visa turnīra laikā Vācijas izlases labā vārtus guva 13 hokejisti, vien trim spēlētājiem izcīnot divus vai vairāk vārtu guvumus. Tāpat, tieši izšķirošajos mačos Vācijas hokejisti spēja apspēlēt pretinieku vārtsargus. Jāpiemin, ka lielākā daļa šo vārtu tika ar gaļu, ne meistrību. Burzma vārtu priekšā, pretinieka vārtsarga redzamības traucēšana un metieni no zilās līnijas ir atslēga vārtu gūšanai šādos turnīros. 

Olimpiskajās spēlēs neviens spēlētājs nevēlas pieļaut izšķirošo kļūdu, kas novestu pie zaudējuma, tāpēc hokejs bieži ir mazrezultatīvs, kā arī metienu skaits ir neliels. Šāds hokejs Latvijas izlasei noteikti ir piemērots, ņemot vērā, ka ar vārtu gūšanu vēsturiski ir bijušas problēmas. Šādu uzvaru pamatā vienmēr ir disciplīna. Turnīrs nav garš, tāpēc jācer, ka ar koncentrēšanos problēmu nebūs. 

Latvijas izlase uz Pekinu vedīs sabalansētu sastāvu un, visdrīzāk, būs maza nozīme tam, kura maiņa atrodas uz ledus – visi četri virknējumi būs diezgan vienlīdzīgi. Vācija 2018. gadā piekopa līdzīgu stratēģiju, katrā brīdī uz ledus palaižot konkurētspējīgus spēlētājus, kuri gatavi uzvarēt divcīņu. Harijs Vītoliņš piekopj līdzīgu filosofiju. Piemēram, olimpiskajā kvalifikācijā Latvijas izlase nemitīgi lika uzmanīties pretinieku hokejistiem, jo katrā brīdī Latvijas hokejisti dzinās pakaļ ripai, nokaujot pretinieku, un uzturot augstu tempu visas spēles laikā. 

Vācijas hokeja izlase, hokejazinas.com
Vācijas hokeja izlase | Foto: AFP

Palīdzīgu roku Latvijas izlasei sniedz arī pretinieki – vairāk nekā puse hokejistu, kuri piedalīsies spēlēs, ikdienā cīnās Kontinentālajā hokeja līgā (KHL). Gan treneris Vītoliņš, gan hokejisti lieliski pazīst savus pretiniekus un zinās viņu vājās vietas. Šis faktors izšķirošajos momentos var nospēlēt par labu tieši Latvijai.

2018. gadā pilnīgi visi hokejisti, kuri devās uz Phjončhanu, spēlēja Vācijas augstākajā līgā. Latvijas izlases stāsts ir līdzīgs – gandrīz visi kādreiz spēlējuši Rīgas “Dinamo” vienībā. Rīgas kluba faktors būs ļoti svarīgs attiecībā uz aizsargiem. Liela daļa aizsargu šosezon spēlējuši “Dinamo” komandā, kas gan nav izcēlusies ar īpaši veiksmīgu spēli savā zonā, bet spēlētāji vismaz labi pazīst viens otru.

Sezonas laikā tikuši iespēlēti divi aizsargu pāri – Oskars Cibuļskis un Ralfs Freibergs, kā arī Kārlis Čukste un Kristaps Zīle. Šo hokejistu priekšrocība būs skaidrība par pārinieka darbībām konkrētās situācijās. Šāds trumpis nav nevienai citai izlasei.  

Vārtos Latvijas izlasei ir trīs līdzīgas izvēles, tieši tāpat, kā Vācijai, bet sešus no septiņiem mačiem tomēr aizvadīja Denijs aus den Birkens. Jāpiemin, ka vārtsarga spēle izšķirošajos mačos nebija lieliska. Harijam Vītoliņam nebūs daudz laika, lai izlemtu, kurš tad būs Latvijas izlases pamatvārtsargs un kļūdu pieļaut tieši šajā pozīcijā nedrīkst, lai paliktu jebkādas cerības uz panākumiem. Jādomā, ka Vītoliņa simpātijas tomēr pieder olimpiskās kvalifikācijas turnīra labākajam vārtsargam Ivaram Punnenovam. 

Latvijas izlases vājais punkts noteikti būs centru kodols – aiz Rodrigo Ābola un Andra Džeriņa situācija paliek drūma. Vācijas izlasei ar to problēmu nebija, jo centrā spēlēt varēja deviņi hokejisti. Harijam Vītoliņam būs jāatrod risinājums šim jautājumam, lai izlase varētu veiksmīgi konkurēt turnīrā. Malējo uzbrucēju rindās gan problēmu nav. Pieredze, ātrums un meistarība piemīt gandrīz katram Latvijas izlases malējam uzbrucējam.  

X faktors šajās spēlēs, protams, būs Covid-19. Katru dienu pienāk ziņas par neviennozīmīgiem testiem, tāpēc būs vien jākrusto pirkstus un jācer uz to labāko. Lai sasniegtu labu rezultātu, nedrīkst izkrist neviens no atslēgas spēlētājiem.  

Šajās spēlēs Latvijas izlasei ir visas iespējas atkārtot Vācijas panākumu un to pat pārspēt. Disciplīna un saliedētība būs ļoti svarīga. Lai kas notiktu grupu turnīrā, svarīgi ir nemest plinti krūmos. Iespējams, ka grupu turnīrā Vītoliņa komanda joprojām meklēs labāko stratēģiju un spēlētāju virknējumus, tāpēc pirms kvalifikācijas mača uztraukumam nav pamata. Jutīsim līdzi mūsu hokejistiem otrā pasaules malā un cerēsim, ka šajās olimpiskajās spēlēs izdosies izcīnīt vēsturisku panākumu – tieši tāpat, kā Vācijai Phjončhanā! 

  • 5/5
    Bonuss
    ATGŪSTI 20€ NO SAVAS PIRMĀS LIKMES! 100% IEPAZĪŠANĀS ATMAKSA
  • 5/5
    Bonuss
    CASHBACK LĪDZ 100 EUR
  • 5/5
    Bonuss
    SAŅEM LĪDZ 50 EUR BEZRISKA LIKMES!
Komentāri (0)