Pēc trim aizvadītām olimpiskajām spēlēm un desmit pasaules čempionātiem 15. februārī, būdams 37 gadus vecs, pēc zaudējuma Dānijai olimpisko spēļu astotdaļfinālā par karjeras beigām Latvijas izlasē paziņoja tās kapteinis un ilggadējais līderis Lauris Dārziņš. Mačs pret dāņiem viņam bija 150. sarkanbaltsarkanajā kreklā. Pienācis laiks atskatīties uz Dārziņa desmit spilgtākajām spēlēm Latvijas izlases rindās.
2006. gads. PČ Rīgā. Latvija – ASV (2:4)
Dārziņš Latvijas pieaugušo valstsvienībā debitēja pirms gandrīz 20 gadiem – 2003. gada 7. novembra mačā 18 gadu vecumā pret Polijas izlasi pārbaudes turnīrā Dānijā un jau savā pirmajā mačā Latvijas valstsvienībā izcēlās ar vārtu guvumu, taču līdz debijai pasaules čempionātā viņam vēl nācās kādu laiciņu pagaidīt. Pēc lieliskiem aizvadītiem turnīriem Latvijas jauniešu un junioru izlasēs Lauris, būdams 21 gadu vecs, 2006. gadā debitēja valstsvienības sastāvā Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā. Viņš piedzīvoja savu debiju planētas meistarsacīkstēs pret tobrīdējo pasaules čempioni Čehiju, pret kuru Latvija čempionāta ievadā nospēlēja neizšķirti (1:1). Pirmajās trijās turnīra spēlēs Dārziņš palika bez rezultativitātes punktiem, bet ceturtajā mačā pret ASV viņš guva savus pirmos vārtus Latvijas izlases labā pasaules čempionātos. Lauris 23. minūtē ieguva ripu pretinieku zonā un panāca 1:1. Diemžēl Latvijas valstsvienība mačā pret amerikāņiem piedzīvoja zaudējumu ar 2:4. Turnīra pēdējā spēlē pret Norvēģijas izlasi Dārziņš guva vēl vienus vārtus. Tobrīd vēl reti, kurš spēja iedomāties, cik milzīga loma nākotnē viņam būs Latvijas valstsvienībā.
2007. gads. PČ Maskavā. Latvija – Itālija (3:4 PL)
Gadu vēlāk Maskavā notiekošajā pasaules čempionātā Dārziņš jau bija viens no Latvijas izlases līderiem. Lauris turnīra trešajā spēlē pret Itāliju guva divus vārtus. Dārziņš 15. minūtē realizēja skaitlisko vairākumu un izvirzīja Latvijas izlasi vadībā ar 1:0. Savukārt pamatlaika priekšpēdējā minūtē viņš panāca 3:3 un izglāba Latvijas valstsvienību no zaudējuma pamatlaikā. Dārziņš pirmoreiz oficiālos mačos vienā spēlē Latvijas izlases labā guva divus vārtus. Diemžēl papildlaikā mūsējie piedzīvoja sāpīgu zaudējumu ar 3:4 un pasaules čempionāta turpinājumā bija spiesti cīnīties par vietas saglabāšanu elites divīzijā. Dārziņš turnīra sešās spēlēs guva trīs vārtus un atdeva divas rezultatīvas piespēles. Lauris kļuva par Latvijas izlases turnīra trešo rezultatīvāko spēlētāju un jau savā otrajā pasaules čempionātā tika atzīts par vienu no trim valstsvienības labākajiem spēlētājiem. Viņš tikai par vienu rezultativitātes punktu atpalika no Kaspara Daugaviņa (3+3) un izlases veterāna Oļega Sorokina (2+4).
2009. gads. PČ Bernē. Latvija – Zviedrija (3:2 B)
Pēc vairākiem neveiksmīgiem pasaules čempionātiem 2009. gadā Bernē Latvijas izlase aizvadīja fantastisku turnīru. Mūsējie pasaules čempionāta otrajā mačā sensacionāli pārspēja spēcīgo Zviedrijas valstsvienību. Savu roku panākuma izcīnīšanā pielika arī Dārziņš. Otrās trešdaļas pēdējā minūtē viņš pēc teicamas Miķeļa Rēdliha piespēles izvirzīja Latvijas izlasi vadībā ar 2:1 un šokēja zviedrus. Pēdējā perioda sākumā skandināvi panāca 2:2, taču Latvijas valstsvienība ar 3:2 svinēja uzvaru pēcspēles metienu sērijā un pirmoreiz pasaules čempionātu vēsturē pārspēja Zviedriju. Individuāli šī noteikti nebija Dārziņa iespaidīgākā spēle viņa karjerā Latvijas izlases kreklā, taču Laurim šī neapšaubāmi bija spilgtākā uzvara kopā ar Latvijas valstsvienību pasaules čempionātos. Bernē Dārziņš nopelnīja tikai divus rezultativitātes punktus (2+0), taču tieši togad vienīgo reizi karjerā spēlēja pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā. Tajā mūsējie toreiz ar 2:4 piekāpās nākamajai pasaules čempionāta finālistei Kanādai un izcīnīja augsto septīto vietu.
2013. gads. OS kvalifikācija Rīgā. Latvija – Francija (2:3PL)
Latvija izlase olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra pirmajos divos mačos pārspēja Lielbritāniju (6:2) un Kazahstānu (3:2). Lai iegūtu ceļazīmi uz Soču olimpiskajām spēlēm, turnīra pēdējā mačā mūsējiem bija jāizcīna vismaz punktu pret Francijas valstsvienību. Latvijas izlase līdz mača 15. minūtei nonāca iedzinējos ar 0:2, taču, pateicoties lieliskajam Dārziņa sniegumam, spēja atspēlēties. Lauris 35. minūtē, izslidojot viens pret vienu ar pretinieku aizsargu un vārtsargu, samazināja rezultāta starpību līdz minimumam (1:2). Savukārt trešā perioda pirmajās sekundēs Dārziņš izkārtoja vārtu guvumu Mārtiņam Karsumam un palīdzēja Latvija izlasei panākt 2:2. Pamatlaiks noslēdzās neizšķirti. Papildlaikā francūži izcīnīja uzvaru ar 3:2, taču Latvijas valstsvienība ieguva ceļazīmi un Sočiem un, neskatoties uz piedzīvoto zaudējumu, laukumu pameta kā uzvarētāja. Mūsējie ceturto reizi pēc kārtas ieguva tiesības spēlēt olimpiskajās spēlēs.
2013. gads. PČ Helsinkos. Latvija – Slovākija (5:3)
Lauris izlaida 2012. gada pasaules čempionātu, bet pēc viena gada pārtraukuma atkal devās palīgā Latvijas izlasei. Septiņus gadus pēc debijas Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā viņam tika uzticēts Latvijas valstsvienības kapteiņa gods. Šādu atzinību viņš izpelnījās pirmo reizi savā karjerā. Latvijas izlase, Dārziņam esot kapteinim, pasaules čempionātu uzsāka katastrofāli. Mūsējie piedzīvoja trīs zaudējumus trijās spēlēs (tostarp 3:6 neveiksmi pret grupas pastarīti Austriju) un gandrīz nonāca bezdibeņa malā, taču izšķirošajā brīdī spēja saņemties. Nākamajā mačā Latvija ar 5:3 sakāva tobrīdējo pasaules vicečempioni Slovākiju un spēra platu soli palikšanai elites divīzijā. Par mača galveno varoni kļuva tieši Dārziņš. Latvijas izlases kapteinis pret slovākiem iemeta trīs vārtus jeb izcēlās ar ”hat-trick” un aizvadīja savu spilgtāko spēli valstsvienības kreklā. Dārziņš 14. minūtē eleganti realizēja soda metienu un atguva Latvijas izlasei vadību (2:1). Otrās trešdaļas beigās Lauris atjaunoja mūsējiem divu vārtu pārsvaru (2:4). Savukārt trešā perioda ievadā Latvijas izlases kapteinis noformēja sev ”hat-trick” un panāca pārliecinošo 5:2.
2014. gads. OS Sočos. Latvija – Šveice (3:1)
2014. gada Dārziņš pārstāvēja Latvijas izlasi trešajā nozīmīgajā turnīrā pēc kārtas – dalībai olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā un spēlēšanai 2013. gada pasaules čempionātā sekoja arī piedalīšanās Soču olimpiskajās spēlēs. Lauris arī Sočos bija Latvijas valstsvienības līderis. Izšķirošajā mačā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā pret tobrīdējo pasaules vicečempioni Šveici Dārziņš guva divus vārtus un ieveda Latvijas valstsvienību pirmoreiz olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā. Lauris 12. minūtē realizēja skaitlisko vairākumu un tobrīd izvirzīja Latvijas izlasi vadībā ar 2:0. Savukārt pēdējā minūtē Dārziņš ar metienu tukšos pretinieku vārtos panāca 3:1 un nodzēsa jebkādas šaubas par mača uzvarētāju.
2014. gads. OS Sočos. Latvija – Kanāda (1:2)
Dārziņš spīdēja Sočos ne tikai mačā pret Šveici, bet arī ceturtdaļfināla spēlē pret Kanādas valstsvienību. Fantastiskajā mačā, kurā mūsējie pret kanādiešu NHL superzvaigznēm piedzīvoja minimālu zaudējumu ar 1:2, Lauris guva vienīgos Latvijas izlases vārtus. Pēc fantastiskas aizsarga Artūra Kuldas tālās piespēles Dārziņš 16. minūtē izslidoja viens pret vienu ar vienu no tobrīd labākajiem hokeja vārtsargiem pasaulē Keriju Praisu un panāca 1:1. Latviešu uzbrucējs kļuva par pēdējo hokejistu, kurš Soču olimpiskajās spēlēs guva vārtus pret Kanādas valstsvienību. Lauris piecos mačos izcēlās ar četriem precīziem metieniem un vienu rezultatīvu piespēli, kļūstot par Latvijas izlases labāko snaiperi un rezultatīvāko spēlētāju Sočos. Vēl nevienam latviešu hokejistam olimpiskajās spēlēs nebija izdevies gūt četrus vārtus.
2015. gads. PČ Prāgā. Latvija – Šveice (2:1 PL)
Dārziņš nespēlēja 2014. gada pasaules čempionātā Minskā, taču nākamajā pavasarī atkal vilka mugurā sarkanbalstsarkano kreklu un kājās slidas, lai pārstāvētu Latvijas izlasi. Lauris kopā ar Daugaviņu pasaules čempionātā Prāgā uguņoja visa turnīra garumā. Pasaules čempionāta ceturtajā spēlē pret Šveices valstsvienību Dārziņš izcēlās ar divām rezultatīvām piespēlēm un vēlreiz palīdzēja mūsējiem pārspēt šveiciešus. Vispirms 25. minūtē viņš izdarīja lielisku piespēli Andra Džeriņa vārtu guvumā. Savukārt papildlaikā Dārziņš izkārtoja skaistu vārtu guvumu Daugaviņam, kurš atnesa Latvijas izlasei uzvaru ar 2:1. Diemžēl turnīra turpinājums Latvijas izlasei izvērtās neveiksmīgs un pēdējā grupu turnīra mačā pret Franciju mūsējiem tikai par mata tiesu izdevās nosargāt vietu elites divīzijā. Dārziņš Prāgā aizvadīja rezultatīvāko pasaules čempionātu savā karjerā – septiņās spēlēs viņš guva trīs vārtus un atdeva septiņas rezultatīvas piespēles. Viņš kļuva par Latvijas izlases rezultatīvāko spēlētāju un tikai otro hokejistu valstsvienības vēsturē aiz Oļega Znaroka, kurš, spēlējot elites divīzijā, vienā pasaules čempionātā ir sakrājis desmit rezultativitātes punktus.
2019. gads. PČ Bratislavā. Latvija – Čehija (3:6)
Pēc lieliskā snieguma Prāgā Dārzinš izlaida trīs hokeja pavasarus pēc kārtas, bet 2019. gadā Lauris kopā ar Latvijas valstsvienību devās jau uz savu devīto pasaules čempionātu. Pēc sešu gadu pārtraukuma Dārziņam atkal tika uzticēts izlases kapteiņa gods. Lauris spīdēja turnīra ceturtajā spēlē pret čehiem. Dārziņš mačā pret Čehijas izlasi guva divus vārtus un atdeva vienu rezultatīvu piespēli. Lauris septītajā minūtē vairākumā rezultatīvi asistēja Mika Indraša vārtu guvumā un palīdzēja Latvijas valstsvienībai atklāt mača rezultātu. Pirmās trešdaļas turpinājumā Dārziņš guva fantastiskus vārtus vairākumā un dubultoja mūsējo pārsvaru (2:0). Savukārt 56. minūtē Lauris guva otros vārtus mačā un panāca 3:5. Diemžēl Dārziņa fantastiskais sniegums neglāba Latvijas valstsvienību no zaudējuma (3:6). Lauris Bratislavā aizvadīja vēl vienu spilgtu turnīru Latvijas izlases rindās. Dārziņam neizdevās atkārtot parādīto sniegumu Prāgā, taču viņš aizvien bija ļoti rezultatīvs un viens no valstsvienības līderiem – Latvijas izlases kapteinis septiņās spēlēs sakrāja sešus (3+3) punktus, turnīrā dalot otro vietu valstsvienības labāko snaiperu sarakstā un kļūstot par trešo rezultatīvāko Latvijas izlases spēlētāju. Lauris sev priekšā palaida tikai Latvijas jauno hokeja zvaigzni Rūdolfu Balceru (1+8) un Indraši (3+4)
2022. gads. OS Pekinā. Latvija – Dānija (2:3)
Pirms Pekinas olimpiskajām spēlēm Dārziņš skaļi nerunāja par to, ka beigs karjeru Latvijas izlasē, taču kvēlākie hokeja līdzjutēji noteikti nojauta, ka tas varētu notikt. Olimpisko spēļu otrajā mačā pret Somiju Dārziņš uz ledus pavadīja tikai 92 sekundes, jo jau mača ievadā guva savainojumu. Izskatījās, ka Latvijas izlases kapteinim turnīrs varētu būt beidzies priekšlaicīgi. Viņš izlaida pēdējo grupu turnīra spēli pret Slovākijas valstsvienību, taču izšķirošajā mačā pret Dāniju bija gatavs atgriezties laukumā un palīdzēt Latvijas izlasei. ”Esmu gatavs rīt spēlēt pilnā jaudā,” dienu pirms atbildīgā mača pret dāņiem norādīja Latvijas valstsvienības kapteinis. Lauris atgriezās laukumā ar žilbinošu sniegumu. Savā cienījamajā 37 gadu vecumā viņš laukumā parādīja, ka vēl aizvien ir viens no labākajiem Latvijas valstsvienības uzbrucējiem. Dārziņš mačā pret dāņiem guva divus vārtus Latvijas izlases labā. Pirmās trešdaļas beigās Lauris pēc lieliskas Renāra Krastenberga piespēles izslidoja viens pret vienu ar dāņu vārtsargu Sebastjanu Dāmu un panāca 1:1, bet otrā perioda ievadā vairākumā izvirzīja Latvijas izlasi vadībā ar 2:1.
Diemžēl ar to šoreiz bija par maz. Latvijas izlase piedzīvoja sāpīgu zaudējumu ar 2:3 un nespēja iekļūt ceturtdaļfinālā. Pēc mača Dārziņš paziņoja par karjeras beigām Latvijas izlasē. ”Es šodien jūtos slikti, bet tāpat zinu, ka paies laiks, un es atcerēšos šo periodu ar smaidu,” atzina Latvijas valstsvienības kapteinis. ”Šī bija mana noslēdzošā spēle kā hokejistam Latvijas izlasē, bet man ir jāsaka, ka es neesmu sagatavojis runu. Es vakar gāju gulēt ar domām, ka vēl bagāžā būs pārītis ar spēlēm.” Savā pēdējā turnīrā Latvijas valstsvienības kreklā Dārziņš nospēlēja tikai pilnas divas spēles, taču sakrāja četrus (2+2) punktus un kļuva par Latvijas izlases otro rezultatīvāko spēlētāju. Par vienu punktu vairāk sakrāja tikai Renārs Krastenbergs (1+4).