Blogs

Šilova kritiens, Balinska klupiens un Elvja renesanse – aizvadītais mēnesis NHL

Elvis Merzļikins, hokejazinas.com

Elvis Merzļikins | Foto: Russell LaBounty-Imagn Images

Nacionālajā hokeja līgā (NHL) nekad neko nevar paredzēt – ja pirms mēneša šķita, ka Uvis Balinskis varētu kļūt par top-4 aizsargu Floridas “Panthers” klubā, vai arī, ka Artūrs Šilovs spēs atgūties pēc dažām neveiksmēm sezonas sākumā, tagad tas šķiet kā sapnis. Kā pēdējā mēnesī veicies mūsu hokejistiem NHL, kā arī, ko līdz šim paveikuši visi pārējie klubi?

Elvis Merzļikins sezonu iesācis negaidīti veiksmīgi – lai gan pāris neveiksmīgas spēles iedragājušas viņa statistiku, šosezon uzvaras krājušās labāk, nekā iepriekšējos divos gados. Kopumā pēdējā mēneša laikā Merzļikins piedalījies gandrīz katrā “Blue Jackets” spēlē – pēdējās 11 cīņās Elvis svinējis septiņas uzvaras. Vērts pieminēt, ka aizpagājušajā sezonā Merzļikins 30 mačos svinēja tieši tikpat daudz panākumu, cik šosezon, taču pagājušogad 41 spēlē Elvim izdevās izcīnīt 13 uzvaras.  

Arī analītika parāda, ka šosezon Elvim veicies labāk, nekā iepriekšējās sezonās – vienādos sastāvos Merzļikins atvairījis 91,5% pretinieku metienu, kas ir trešais labākais rezultāts viņa karjerā. Arī bīstamākās pretinieku iespējas Merzļikins spējis neitralizēt labāk, nekā iepriekš – viņa atvairīto metienu procents, kad pretiniekam bijušas augstas bīstamības vārtu gūšanas iespējas, ir 85,9%, kas ir otrais labākais rezultāts viņa karjerā. Vienīgā problēma gan redzama mazākuma neitralizācijā, Elvim ielaižot 18 vārtus no 83 pretinieku metieniem – vien 78,3% atvairīto metienu, kas ir pamatīgs viņa karjeras antirekords.

Uz kopējā fona Elvja 88,8% atvairītie metieni nav nekas traģisks. Šosezon vidēji atvairīto metienu procents NHL ir precīzi 90, kas agrāk likās, kā pavisam viduvējs skaitlis. Laiks pierast, ka vairs NHL nav tie laiki, kad labs pamatvārtsargs atvairīja vismaz 91% metienu, bet pat viduvējs tika līdz 90,5%. Elvja renesanse gan redzama arī viņa ķermeņa valodā – jā, reizēm ir emociju uzplaiksnījumi, taču kopumā Merzļikins kļuvis mierīgāks un nosvērtāks, zaudējumus un neveiksmes tik ļoti neņemot pie sirds. Atliek vien paskatīties uz viņa neveiksmīgo “piespēli” Teodoram Bļugeram – agrāk Elvim tas varētu izraisīt pat kādu zaudējumu sēriju, taču jau nākamajā spēlē viņš tika atzīts par trešo zvaigzni. Jācer, ka viņš to turpinās arī visu atlikušo sezonu.

Pavisam cita līkne gan redzama Artūra Šilova spēlē. Lai gan viņu mēs NHL laukumos pēdējā mēneša laikā redzējām vien trīs reizes, rezultāti nebija iepriecinoši. Vienu spēli pret lejasgala klubu Čikāgas “Blackhawks” Artūram izdevās uzvarēt, taču ar to arī viss beidzās – nu jau “Canucks” sastāvā atgriezies pamatvārtsargs Tečers Demko, kā rezultātā Šilovs nonācis Amerikas hokeja līgā (AHL), kur pagaidām, šķiet, ir arī viņa īstā vieta.

Jādomā, ka tagad Artūrs spēlēs galvas tiesu Abotsfordas “Canucks” maču, kas arī viņam, cerams, ļaus atgūt pārliecību. NHL Šilovs izskatījās nepārliecināts par sevi, nobijies, kā arī bieži viņš nenospēlēja pozicionāli pareizi. Līdz šim tieši tā bijusi viņa stiprā puse – miers, nosvērtība un vietas izvēle vārtos. Pazaudēt vārtus nav Šilova stilā, bet pēdējā laikā viņš vairāk izskatās pēc Petra Mrazeka vai Aleksandra Georgijeva, nekā Konora Helebaka vai Jakoba Markstrēma. Iespējams, ka sezonas sākumā uz viņu tika uzlikts pārāk liels spiediens. Bieži vien aizmirstam, ka Šilovam ir vien 23 gadi – viņam vēl ir, kur augt un attīstīties.

Savu lomu gan pazaudējis nav Teodors Bļugers, kurš Vankūverā vienubrīd pat spēlēja otrajā maiņā. Kopumā pēdējā mēneša laikā Bļugers guvis četrus punktus, kas ir mazāk, nekā sezonas sākumā, taču viņa spēles laiks tieši aizsardzības situācijās ir palielinājies – citiem uzbrucējiem jānosedz Džei Tī Millera atstātais tukšums uzbrukuma zonā, taču Bļugeram jāspēlē pret pretinieku līderiem, ko iepriekš varbūt būtu uzņēmušies citi spēlētāji.

Pēdējā mēneša laikā Bļugers nereti spēlējis virs 15 minūtēm, lai gan pirms tam viņa spēles laiks bija tuvāk 13 minūtēm mačā – acīmredzams, ka galvenajam trenerim Rikam Toketam nav bail sūtīt Tedi laukumā. Iepriekš bija cerība, ka ar Dakotas Džošuā atgriešanos tiks atjaunota arī maiņa ar viņu, Bļugeru un Konoru Gārlandu, kas iepriekšējā sezonā terorizēja pretiniekus, taču pagaidām tas nav noticis – visdrīzāk, jo līdera Džei Tī Millera pagaidām miglā tītā pazušana no sastāva neļauj trenerim radošāk apieties ar sastāvu. Pagaidām būs jāsamierinās ar aizsardzības uzbrucēja lomu, taču ar Millera atgriešanos tas varētu mainīties, un atkal ripas varētu sākt birt pretinieku vārtos arī ar Bļugera palīdzību.

Savu šķietami 100% drošo vietu sastāvā uz brīdi šomēnes pazaudēja Uvis Balinskis – visa mēneša laikā gandrīz katrā spēlē Balinskis nopelnīja pa kādam “mīnusam”. Pirms nedēļas Balinskim arī nācās izlaist trīs spēles pēc kārtas, kad galvenais treneris Pols Morīss deva iespēju Ādamam Bokvistam. Lai gan Bokvists šajās cīņās izcēlās ar rezultatīvu sniegumu, šķietami, aizsardzībā viņš joprojām nav tik spējīgs, cik Balinskis, jo Uvis jau ir atgriezies “Panthers” sastāvā.

Domājams, ka šis izgājiens arī Balinskim kaut ko ir devis, jo kļūdu vairs nav tik daudz. Diez vai tuvākajā laikā redzēzim, ka Morīss atkal dotu Balinskim iespēju spēlēt pirmajā vairākumā ar laiku uz ledus ap 20 minūtēm, jo pēdējās spēlēs Uvis uz laukuma pavadījis vien 12-14 minūtes, taču pagaidām jāsamierinās ar to, ka Balinskis vispār ir sastāvā.

Stabilu vietu Tampabejā tikmēr izcīnījis Zemgus Girgensons, kuru nobīdīt no pozīcijas ceturtajā maiņā ir tikpat neiespējami, kā pretiniekam tikt galā ar viņu vārtu priekšā. Zemgus pēdējā laikā bieži vien pat nesasniedz desmit minūtes uz ledus, taču tas nemaina viņa lomu komandā – Girgensons šosezon arvien vairāk izceļas ar spēka paņēmieniem un pašaizliedzīgu spēli, kas arī ir tas, ko treneris Džons Kūpers vēlas redzēt no savas enerģijas maiņas.

Jāpiemin, ka iepriekšējā mēnesī Zemgus arī tika pie saviem pirmajiem punktiem Tampabejā, nopelnot pa rezultatīvai piespēlei divās spēlēs pēc kārtas. Tie bija viņa pirmie punkti nespēlējot Bufalo “Sabres” komandā, un tagad atliek vien sagaidīt, kad Girgensons tiks pie kādiem vārtiem. Iepriekšējās četrās sezonās, kurās viņš kāpis uz ledus, Zemgus vienmēr ticis vismaz pie astoņiem vārtu guvumiem un būtu loģiski domāt, ka kādā brīdī jau paveiksies un Zemgus arī tiks pie savas pirmās ripas zili baltajā kreklā.

 

Skatoties uz pārējo līgu, visvairāk acīs krīt Vinipegas “Jets” pēkšņā lejupslīde. Skaidrs, ka visas sezonas laikā nevarēja turpināties tas, kā “Jets” spēlēja pirmā mēneša laikā, taču šomēnes tika piedzīvoti pat četri zaudējumi pēc kārtas, kā arī neveiksmes astoņās no 15 cīņām. Pēdējā laikā gan klubs, šķiet, atguvies, uzvarot trīs no četrām pēdējām spēlēm, ieskaitot sagrāvi pār “Bruins” ar 8:1 aizvadītajā naktī.

Uzņemtos apgriezienus gan nav zaudējusi Minesotas “Wild” vienība, kas ar Kirilu Kaprizovu priekšgalā spējusi izvirzīties pirmajā vietā visā līgā, apsteidzot pat “Jets”. Jādomā, ka Kaprizovs, kurš šobrīd ir NHL otrais rezultatīvākais spēlētājs, būtu arī vadošais MVP kandidāts – viņš par veseliem 15 punktiem apsteidz tuvāko sekotāju savā komandā, kas ir ne tikai iespaidīgs sasniegums, bet arī norāde uz to, ka viņš ir galvenais iemesls, kāpēc komanda ir tik labā pozīcijā.

Savas nepilnības salabot šomēnes spējusi Kolorado “Avalanche” komanda, kas aizmainīja abus vārtsargus, ar kuriem sāka sezonu – Justuss Annunens nonāca Nešvilā apmaiņā pret Skotu Vedžvudu, taču Aleksandrs Georgijevs tika aizmainīts uz Sanhosē pret Makenziju Blekvudu. Lieki pieminēt, ka uz papīra šis tandēms ir daudz labāks – atliek vien cerēt, ka tāds tas izrādīsies arī uz ledus.

Pēc dažām neveiksmīgām spēlēm atguvusies arī Floridas “Panthers” vienība, kas jau atguvusi pirmo vietu Atlantijas divīzijā. Atslābt gan floridieši nedrīkst, jo uz papēžiem jau min Toronto “Maple Leafs”, kas, neskatoties uz traumām, spējusi aizvadīt teicamu mēnesi.

Play-off zonā noturēties spējusi arī Bostonas “Bruins” komanda, kas pēc neveiksmīga sezonas sākuma atlaida galveno treneri Džimu Montgomeriju. Pēdējās pāris nedēļas “Bruins” patiešām aizvadījuši labāk, nekā sezonas sākumu, uzvarot septiņas no pēdējām desmit cīņām. Atliek vien noskaidrot, vai tas ir tikai pagaidu grūdiens, ko izraisījusi trenera atlaišana.

Tikmēr pārsteigt Metropolitēna divīzijā turpina Vašingtonas “Capitals” komanda, kas pagājušo sezonu noslēdza astotajā vietā konferencē, bet tagad jau kļuvusi par tās līdervienību. Ja sezonas sākumā šķita, ka dzinējspēks šai komandai ir tikai Aleksandrs Ovečkins un viņa maratons līdz Grecka vārtu rekordam, tad tagad skaidrs, ka tas ir kaut kas pavisam cits – vārtsargu līnija ir viena no stabilākajām visā līgā, bet tādi spēlētāji, kā Dilans Stroums, Konors Makmaikls, Aleksejs Protass un Džeikobs Čikruns paveikuši daudz vairāk, nekā jebkurš no viņiem varēja sagaidīt.

Pagājušosezon izslēgšanas spēlēs netikusī Ņūdžersijas “Devils” vienība arī joprojām turas Austrumu konferences augšgalā, lielākoties pateicoties vairākumam, kas joprojām ir pirmajā vietā visā NHL un tikai viens no diviem, kas ir virs 30%.

Bēdu ieleja gan joprojām turpinās Bufalo – “Sabres” atkal ir priekšpēdējā vietā konferencē. Jāpiemin, ka līdz astotajai vietai “Sabres” šķir vien četri punkti, taču sezonas sākumu nekādi nevar nosaukt par veiksmīgu – zaudētas vairākas spēles, kurās bija Bufalo klubam nepieciešami punkti, ieskaitot cīņu pret “Avalanche”, kurā “Sabres” atradās vadībā ar 4:0, bet pamanījās to zaudēt pamatlaikā.

Nepatīkami sezona iesākusies arī Detroitas “Red Wings” vienībai, kas atrodas līdzīgā pozīcijā, kā “Sabres” – pagājušogad Detroitas vienībai pietrūka tikai viens punkts līdz Play-off. Šogad bija nepieciešams spert soli uz priekšu, bet acīmredzamu kritumu savā spēlē piedzīvojis veterāns Patriks Keins, kā arī neveiksmīgs sezonas sākums bijis līderiem Dilanam Larkinam, Aleksam Debrinkatam, Moricam Zeideram un jaunieguvumam Vladimiram Tarasenko. Jādomā, ka arī trenera atlaišana nav aiz kalniem…

Neveiksmes skārušas arī Nešvilas “Predators” vienību, kas pēc neveiksmīgā sākuma šķietami atguvās un tad atkal nogāzās kā no klints – astoņi zaudējumi pēc kārtas un pēdējā vieta NHL. Starpsezonā “Predators” ieguva vairākus līderus un šķita, ka klubs pat varētu pretendēt uz Stenlija kausu, taču tagad izskatās, ka šos pašus spēlētājus (Stīvenu Stemkosu, Džonatanu Maršeso u.c.) varētu nākties pārdot pirms maiņu termiņa noslēguma.

Pēc pavisam traģiska nogriežņa savu kapteini Džeikobu Trūbu aizmainīt izdevies Ņujorkas “Rangers” – svarīgi, ka klubam izdevās atbrīvoties no visas viņa algas un parakstīt līgumu ar pamatvārtsargu Igoru Šestjorkinu, kas izrādījās visapjomīgākais NHL vēsturē, kāds jebkad piešķirts kādam vārtsargam. Tas gan nav uzlabojis situāciju un tagad jau klīst runas, ka varētu tikt atlaists galvenais treneris Pīters Laviolets, kurš nav pavadījis uz “Rangers” soliņa pat pusotru sezonu…

NHL joprojām valda pavisam nepierasta vienlīdzība – pēdējo vietu Austrumu konferencē no Play-off zonas šķir vien pieci punkti. Rietumos jau gan komandas nedaudz noslāņojušās, reāli uz vietu astotniekā šobrīd pretendējot 12 komandām, taču arī tas ir negaidīti  – intriga šajā līgā joprojām saglabājas. Šobrīd katra spēle ir neticami svarīga un atliek vien cerēt, ka tā tas turpināsies līdz pat aprīlim.

  • 5/5
    Bonuss
    ATGŪSTI 20€ NO SAVAS PIRMĀS LIKMES! 100% IEPAZĪŠANĀS ATMAKSA
  • 5/5
    Bonuss
    CASHBACK LĪDZ 100 EUR
Komentāri (0)