
No kreisās: Kristers Gudļevskis, Artūrs Irbe, Artūrs Šilovs, Ivars Punnenovs | Foto: IIHF
Latvijas valstsvienība vakar uzsāka 28. pasaules čempionātu elites divīzijā pēc kārtas. Latvijas izlases līdzjutēji katru pavasari gaida ar lielām cerībām. Latvijas valstsvienības sniegums vienmēr lielā mērā bijis atkarīgs no vārtsargu snieguma. Ja vārtsargi ķer ripas un spēlē veiksmīgi, varam cīnīties par vietu ceturtdaļfinālā un, kā pierādīja 2023. gada pasaules čempionāts, pat par medaļām, bet, ja vārtsargi nevelk, tad iekļūt ceturtdaļfinālā ir sarežģīti. Piedāvājam atskatīties uz Latvijas izlases vārtsargu spilgtākajiem pasaules čempionātiem elites divīzijā kopš 1997. gada.
1997. gads. Artūrs Irbe (5 spēlēs atvairīti 93% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,00 ripas)
Irbe atbrauca palīgā Latvijas izlasei no Ziemeļamerikas vien uz turnīra ceturto spēli pret Zviedriju. Viņš ieradās Somijā tikai mača dienā, bet, neskatoties uz to, pret zviedriem aizvadīja vienu no savām labākajām spēlēm Latvijas valstsvienības kreklā, atvairot 34 no 35 (97,14%) metieniem. Latvijas izlase bija ļoti tuvu uzvarai, tomēr skandināvi divas ar pusi minūtes līdz mača beigām izrāva neizšķirtu – 1:1. Pēc tam Artūrs sargāja Latvijas valstsvienības vārtus arī atlikušajās četrās turnīra spēlēs, palīdzot pārspēt Norvēģiju (6:3), atstāt sausā Vāciju (8:0), kā arī pieveikt Franciju (6:2) un Slovākiju (5:4). Pēc čempionāta vairāki Latvijas izlases spēlētāji teica, ja Irbe būtu ātrāk atbraucis uz turnīru, Latvijas valstsvienība, iespējams, varētu cīnīties pat par medaļām. Artūrs čempionātu noslēdza ar otro labāko atvairīto metienu procentu starp vārtsargiem, kuri aizvadīja vismaz 40% maču, palīdzot Latvijas izlasei 1997. gadā izcīnīt septīto vietu.
2000. gads. Artūrs Irbe (7 spēlēs atvairīti 90,6% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,43 ripas)
Lai arī statistiski, šis nebūt nav Irbes labākais čempionāts, tas, ļoti iespējams, ir viņa spilgtākais turnīrs Latvijas valstsvienības kreklā. Artūrs pirmajā spēlē pret Zviedriju ielaida trīs ripas (1:3), bet pēc tam palīdzēja Latvijas izlasei ar 6:3 pieveikt Baltkrieviju un ar 2:1 pārspēt Ukrainu. Spilgtākie mači gan vēl bija tikai priekšā. Nākamajā dienā pēc uzvaras pār Ukrainu Latvijas valstsvienība ar Irbi vārtos sensacionāli ar 3:2 pārspēja zvaigžņoto mājinieci Krieviju. Irbe kļuva par mača galveno varoni, atvairot 37 no 39 (94,97%) metieniem. “Esmu dzīvojis 33 gadus šai saulē. Es dzīvoju visus šos 33 gadus šai dienai, šai spēlei. Un es būtu gatavs atdot vienkārši pus dzīvi… Vienkārši, vienam šādam hokeja mačam. Tur vairāk man liekas nav ko piebilst. Paldies visiem, kuri ticēja,” pēc vēsturiskās uzvaras pār Krieviju teica Irbe. Divas dienas vēlāk Artūrs apstādināja 36 no 37 (97,29%) metieniem pret ASV, palīdzot Latvijas izlasei izcīnīt neizšķirtu (1:1). Pēdējā grupu turnīra spēlē pret Šveici Irbe nespēja glābt Latvijas valstsvienību no zaudējuma (1:4), tomēr panākums pār Krieviju pavēra Latvijas izlasei durvis uz ceturtdaļfinālu. Vēl vienam varoņdarbam spēka nepietika – ceturtdaļfinālā ar 1:3 tika zaudēts Čehijai. Irbe 2000. gadā sargāja Latvijas valstsvienības vārtus visās septiņās turnīra spēlēs, aizvedot komandu līdz astotajai vietai.
2004. gads. Artūrs Irbe (5 spēlēs atvairīti 92,5% metienu un vidēji mačā ielaistas 1,80 ripas)
2003. gada pasaules čempionātā Turku Irbe dalīja spēles laiku uz pusēm ar Sergeju Naumovu, taču gadu vēlāk Prāgā Artūrs demonstrēja izcilu sniegumu, būdams neapstrīdams Latvijas izlases pirmais numurs. Turnīra ievadā pret mājinieci Čehiju Irbe palika rezervē (1:3), bet pēc tam Artūrs palīdzēja Latvijas izlasei izcīnīt neizšķirtu pret Vāciju (1:1) un uzvaru pār Kazahstānu (3:1), abās spēlēs ielaižot tikai pa vieniem vārtiem. Mūrim tika dota atpūta spēlē pret Kanādu (0:2). Pēc tam sekoja spilgta atgriešanās vārtos – Irbe aizvadīja lielisku spēli pret Šveici, atvairot 24 no 25 (96%) metieniem un palīdzot Latvijas valstsvienībai izcīnīt ļoti svarīgu punktu (1:1). Pēdējā grupu turnīra mačā Latvijas izlase ar Irbi vārtos pārspēja Austriju (5:2), iekļūstot ceturtdaļfinālā. Diemžēl ceturtdaļfināla spēlē pret Zviedriju Artūrs ielaida trīs vārtus jau pirmajā trešdaļā, nespējot glābt no zaudējuma – 1:4. Mūris turnīru pabeidza ar piekto labāko atvairīto metienu procentu, palīdzot Latvijas izlasei atkārtot tā brīža labāko sasniegumu – septīto vietu.
2005. gads. Artūrs Irbe (6 spēlēs atvairīti 94,4% metienu un vidēji mačā ielaistas 1,48 ripas)
Irbe savā pēdējā pasaules čempionātā 38 gadu vecumā izcēlās ar individuāli visiespaidīgāko statistiku. Pirmajā spēlē pret Kanādu Artūrs veiksmīgi iesaistījās spēlē no rezervistu soliņa, 37. minūtē nomainot Edgaru Masaļski un atvairot 15 no 16 (93,75%) metieniem (4:6). Nākamajā mačā pret ASV Mūris apstādināja 27 no 29 (93,10%) metieniem, ļaujot Latvijas izlasei līdz pēdējam brīdim cīnīties par punktu (1:3). Pēc tam Irbe aizvadīja lielisku spēli pret Slovēniju (3:1) un divus sausos mačus pēc kārtas, nosargājot savu cietoksni neieņemtu pret Ukrainu (3:0) un Somiju (0:0). Pret somiem Mūris atvairīja 29 metienus. Artūram izcilo turnīru nedaudz pabojāja grupu turnīra pēdējā spēle pret Zviedriju. Tajā viņš ielaida trīs vārtus pirmajā trešdaļā un pēc 20 nospēlētām minūtēm tika nomainīts. Diemžēl 2005. gadā ar Irbes varoņdarbiem nepietika. Latvijas valstsvienība palika pirmā aiz ceturtdaļfināla barjeras, ierindojoties devītajā pozīcijā. Artūrs atkal pasaules čempionātu noslēdza ar piekto labāko atvairīto metienu procentu.
2009. gads. Edgars Masaļskis (7 spēlēs atvairīti 92,8% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,53 ripas)
Masaļskis 2009. gadā Bernē aizvadīja savu labāko pasaules čempionātu karjerā. Edgars turnīru sāka ar četriem ielaistiem vārtiem pret ASV (2:4), bet pēc tam aizvadīja vairākas izcilas spēles pēc kārtas, palīdzot Latvijas izlasei sensacionāli bullīšos ar 3:2 pārspēt Zviedriju, atstāt sausā Austriju (2:0), bullīšos ar 2:1 sakaut mājinieci Šveici un ar 7:1 sagraut Franciju. Mačā pret Zviedriju Edgars atvairīja 38 no 40 (95%) metieniem, bet pret Šveici tika galā ar 38 no 39 (97,43%) metieniem. Pateicoties Masaļska izcilajam sniegumam, Latvijas valstsvienība pēc piecu gadu pārtraukuma iekļuva ceturtdaļfinālā, kur ar 2:4 piekāpās Kanādai. Edgars ceturtdaļfināla mačā pret Kanādu atvairīja 44 no 48 (91,66%) metieniem. Masaļskis sargāja Latvijas izlases vārtus visās septiņās turnīra spēlēs, tiekot nomainīts vienīgi pirms pēcspēles metienu sērijas mačā pret Zviedriju. Edgars pasaules čempionātu Bernē pabeidza ar piekto labāko atvairīto metienu procentu, aizvedot Latvijas valstsvienību līdz septītajai vietai.
2013. gads. Kristers Gudļevskis (4 spēlēs atvairīti 92,5% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,22 ripas)

Gudļevskis uz 2013. gada pasaules čempionātu aizbrauca kā trešais vārtsargs, bet turnīru pabeidza kā Latvijas izlases pamatvārtsargs, jo Masaļskim spēlēt traucēja trauma, bet Mārim Jučeram pasaules čempionāta laikā bija jāatgriežas Latvijā. Gudis debitēja ar uzvaru pār Slovākiju (5:3), atvairot 24 no 27 (88,88%) metieniem. Nākamajā spēlē Latvijas valstsvienība ar Gudļevski vārtos piedzīvoja sāpīgu zaudējumu pret Vāciju (0:2), bet pēc tam ar 3:1 pārspēja Franciju, nosargājot vietu Elitē, un atņēma punktu Somijai (2:3 papildlaikā). Pateicoties veiksmīgajam sniegumam pasaules čempionātā, Gudļevskis vēlāk tika izvēlēts Nacionālās hokeja līgas (NHL) draftā. Viņu piektajā kārtā ar 124. numuru izraudzījās Tampabejas “Lightning”.
2017. gads. Elvis Merzļikins (6 spēlēs atvairīti 93,7% metienu un vidēji mačā ielaistas 1,98 ripas)
Merzļikins jau 2016. gadā Maskavā parādīja, ka ir gatavs Latvijas izlases pirmā vārtsarga lomai, izkonkurējot pieredzes bagāto Masaļski. Gadu vēlāk Elvim bija lieliska iespēja sevi apliecināt, jo Masaļskis bija beidzis karjeru Latvijas valstsvienībā, bet Gudļevskis aizņemts Ziemeļamerikā. Elvis turnīru sāka izcili – ar sauso spēli pret Dāniju (3:0), atvairot visus 27 metienus pretinieku metienus. Pēc tam sekoja uzvaras pār Slovākiju (3:1) un Itāliju (2:1), bet vēlāk zaudējumi Zviedrijai (0:2) un ASV (3:5). Izšķirošajā spēlē par vietu ceturtdaļfinālā pret mājinieci Vāciju Merzļikins atvairīja 37 no 41 (90,24%) metiena, bet ar to diemžēl izrādījās par maz (3:4 bullīšos), lai iekļūtu ceturtdaļfinālā. Elvis turnīru noslēdza ar ceturto labāko atvairīto metienu procentu.
2018. gads. Elvis Merzļikins (6 spēlēs atvairīti 94% metienu un vidēji mačā ielaistas 1,50 ripas)

Tas, kas Merzļikinam neizdevās ar Latvijas izlasi 2017. gadā Ķelnē, izdevās gadu vēlāk Herningā. Elvis turnīra ievadā pret Norvēģiju ielaida divus vārtus pirmajās 13 minūtēs, tomēr pasaules čempionātu sāka ar uzvaru – 3:2 papildlaikā. Nākamajā spēlē pret Somiju Bobs Hārtlijs pasaudzēja Merzļikinu, atstājot likteņa varā Gudļevski (1:8). Elvis atgriezās vārtos ar sauso maču pret Dienvidkoreju (5:0). Pēc tam Latvijas valstsvienība ar Merzļikinu vārtos atņēma punktu ASV (2:3 papildlaikā) un apspēlēja Vāciju (3:1). Pirms izšķirošās grupu turnīra spēles Elvim atkal tika dota atpūta. Šoreiz tas atmaksājās – Merzļikins pēdējā grupu turnīra spēlē pret mājinieci Dāniju nosargāja savu cietoksni neieņemtu (1:0), atvairot visus 19 metienus un pēc deviņu gadu pārtraukuma ievedot Latvijas izlasi ceturtdaļfinālā. Tajā Latvija sīvā cīņā ar 2:3 piekāpās Zviedrijai. Elvis mačā pret trīs kroņiem atvairīja 31 no 34 (91,17%) metieniem. Merzļikins atkal turnīru pabeidza ar ceturto labāko atvairīto metienu procentu.
2021. gads. Matīss Edmunds Kivlenieks (4 spēlēs atvairīti 92,2% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,18 ripas)
Kivlenieks uz savu pirmo pasaules čempionātu aizbrauca jau 2018. gadā, bet debiju planētas meistarsacīkstēs piedzīvoja 2021. gadā pasaules čempionātā Rīgā. Savā debijas mačā viņš atvairīja 38 metienus pret Kanādu, aizvadot sauso spēli un palīdzot Latvijas izlasei izcīnīt vēsturisku uzvaru ar 2:0. Pēc spožās debijas turnīra turpinājums Matīsam neizdevās tik spilgts – nākamajās trīs spēlēs tika piedzīvoti zaudējumi – 2:3 bullīšos pret Kazahstānu, 2:4 pret ASV un 3:4 bullīšos pret Norvēģiju. 2021. gada 5. jūlijā Latviju un visu pasauli šokēja ziņa, ka Kivlenieks 24 gadu vecumā devies mūžībā.
2022. gads. Artūrs Šilovs (4 spēlēs atvairīti 95,2% metienu un vidēji mačā ielaistas 1,22 ripas)
Šilovs pievienojās Latvijas izlasei nepilnu nedēļu pirms 2022. gada pasaules čempionāta. Pārbaudes spēlē pret Kazahstānu viņš nostāvēja sausā (5:0), nopelnot iespēju doties uz savu pirmo pasaules čempionātu. Artūrs pirmajās trīs turnīra spēlēs palika uz rezervistu soliņa, bet čempionāta otrajā daļā sagaidīja savu iespēju. Šilovs debitēja turnīra ceturtajā spēlē pret Čehiju (1:5), otrā perioda sākumā nomainot piecas ripas ielaidušo Merzļikinu un mača turpinājumā tiekot galā ar visiem 11 čehu metieniem. Nākamajā spēlē Latvijas izlase ar Šilovu vārtos bullīšos ar 4:3 uzveica Austriju. Pēc tam mačā pret Lielbritāniju Artūrs atkal veiksmīgi iesaistījās spēlē no rezervistu soliņa, 27. minūtē nomainot Merzļikinu un aizvedot Latvijas izlasi līdz uzvarai (4:3). Pēdējā turnīra spēlē pret Zviedriju (0:1) Šilovs atvairīja 34 no 35 (97,14%) metieniem. Artūrs noslēdza turnīru ar labāko atvairīto metienu procentu starp visiem vārtsargiem. Tiesa viņš nospēlēja nepilnas 200 minūtes.
2023. gads. Artūrs Šilovs (10 spēlēs atvairīti 92,1% metienu un vidēji mačā ielaistas 2,20 ripas)

Šilovs ieradās Latvijā tikai trīs dienas pirms turnīra sākuma. Viņš aizvadīja fenomenālu pasaules čempionātu, sargājot Latvijas izlases vārtus no turnīra piektās līdz pēdējai minūtei. Pateicoties Šilova izcilajam sniegumam, Latvijas valstsvienība grupu turnīrā septiņās spēlēs izcīnīja piecas uzvaras, pārspējot Čehiju (4:3 papildlaikā), uzveicot Norvēģiju (2:1), apspēlējot Slovēniju (3:2), sagraujot Kazahstānu (7:0) un izšķirošajā spēlē par iekļūšanu ceturtdaļfinālā sakaujot Šveici (4:3 papildlaikā). Šilovs neapstājās pie sasniegtā – ceturtdaļfināla mačā pret Zviedriju viņš aizvadīja izcilu spēli (3:1), atvairot 40 no 41 (97,56%) metiena un ievedot Latvijas izlasi pirmoreiz pasaules čempionāta pusfinālā. Artūrs ilgu laiku vilka komandu pusfināla spēlē pret Kanādu, tomēr nespēja glābt Latvijas valstsvienību no zaudējuma (2:4). Spēlē par trešo vietu pret ASV Šilovs apstādināja 26 no 29 (89,65%) metieniem, aizvedot Latvijas izlasi līdz vēsturiskajai bronzai. Šilovs tika atzīts par pasaules čempionāta labāko vārtsargu, iekļauts turnīra simboliskajā izlasē un pasludināts par pasaules čempionāta MVP jeb vērtīgāko spēlētāju. Tāpat viņš tika nominēts IIHF sezonas labākā spēlētāja balvai.