PČ fināls: Vai Vācijas valstsvienībai izdosies pārsteigt Kanādu?

2023. gada pasaules hokeja čempionātā Tamperē šodien tiks sadalītas godalgas. Spēlē par bronzas medaļām Latvijas valstsvienība (pulksten 15:20) tiksies ar ASV hokejistiem. Par mūsu izlases maču pret amerikāņiem plašāk lasiet šeit. Savukārt cīņā par zeltu Kanādas valstsvienība (pulksten 20:20) krustos nūjas ar Vācijas hokejistiem. Abu spēļu tiešraides kanālā LTV7.

Kanādas izlase pasaules čempionāta ievadā ar 6:0 sagrāva Latvijas valstsvienību, bet grupu turnīra turpinājumā izcīnīja četras uzvaras sešās spēlēs – 5:2 pār Slovēnijupēcspēles metienu sērijā 2:1 pret Slovākiju5:1 pār Kazahstānu2:3 pret Šveici2:3 bullīšos pret Norvēģiju un 3:1 pār Čehiju. Ar 15 punktiem Andrē Turinija vadītā komanda izcīnīja otro vietu B apakšgrupā.

Ceturtdaļfinālā Kanādas valstsvienība ar 4:1 apspēlēja mājinieci un 2022. gada pasaules čempioni Somiju. Uzvarētāju sastāvā ar precīziem metieniem izcēlās Džeks Kvins, Semjuels Blejs, Maikls Karkone un kapteinis Tailers Tofoli. Kanādiešu vārtos lielisks bija Semjuels Montembo, kurš tika galā ar 27 no 28 (96,43%) somu metieniem.

Savukārt vakar pusfinālā Kanādas izlase ar 4:2 apspēlēja Latvijas valstsvienību. Pateicoties Dana Ločmeļa un Rūdolfa Balcera precīzajiem metieniem, Harija Vītoliņa vadītā komanda divreiz izvirzījās vadībā, bet kanādieši abas reizes atspēlējās un pēdējā trešdaļā izrāva uzvaru. Kanādas izlases sastāvā ar gūtiem vārtiem izcēlās Semjuels Blejs, Džeks Kvins, Ādams Fantili un Skots Lotons. Pēdējo ripu kanādieši iemeta tukšā latviešu cietoksnī. Montembo atvairīja 20 no 22 (90,91%) latviešu metieniem.

Kanādas valstsvienības rezultatīvākais spēlētājs ar desmit (3+7) sakrātiem punktiem turnīrā ir aizsargs Makenzijs Vīgars. Ar pieciem gūtiem vārtiem un divām rezultatīvām piespēlēm atzīmējies Losons Krauss. Tāpat septiņus punktus nopelnījis jau minētais Lotons (2+5). Tikmēr pie sešiem punktiem tikuši Blejs (4+2), Karkone (3+3) un Kvins (2+4).

Vācijas valstsvienība šo pasaules čempionātu uzsāka ar trīs zaudējumiem trīs spēlēs pret grupas grandiem (0:1 pret Zviedriju3:4 pret Somiju un 2:3 pret ASV), bet grupu turnīra turpinājumā Harolda Kreisa trenētā komanda izcīnīja četras uzvaras četrās spēlēs – 6:4 pār Dāniju4:2 pret Austriju7:2 pār Ungāriju un 5:0 pret Franciju. Vācieši ar 12 punktiem ieguva ceturto vietu A apakšgrupā.

Ceturtdaļfinālā Vācijas valstsvienība ar 3:1 pārspēja B apakšgrupas uzvarētāju Šveici. Vāciešu rindās ar gūtiem vārtiem izcēlās Maksimilians Kastners, Jonass Zīgentālers un Džons Džeisons Peterka. Vācijas valstsvienības vārtos Matiass Nīderbergers atvairīja 29 no 30 (96,67%) šveiciešu metieniem.

Savukārt pusfinālā Vācijas izlase vakar pārsteidzoši papildlaikā ar 4:3 pārspēja A apakšgrupas uzvarētāju ASV. Amerikāņi divreiz bija vadībā (ar 2:0 un 3:1), bet vācieši abas reizes atspēlējās. Marsels Nēbelss vien 83 sekundes līdz pamatlaika beigām panāca 3:3, bet 68. minūtē Frederiks Tifelss atnesa Vācijai uzvaru un ieveda savu komandu finālā.

Tifelss pusfināla mačā pret ASV izcēlās ar diviem gūtiem vārtiem. Reizi precīzs bija arī Maksimilians Szubers. Tikmēr ar trīs rezultatīvām piespēlēm atzīmējās Dominiks Kahuns. Savukārt Nīderbergers tika galā ar 30 no 33 (90,91%) metieniem.

Vācijas izlases rezultatīvākais spēlētājs šajā turnīrā ir Peterka, kurš deviņās spēlēs guvis piecus vārtus un atdevis sešas rezultatīvas piespēles. Deviņus (1+8) punktus sakrājis aizsargs Kajs Vismans, bet pie astoņiem punktiem tikuši Niko Šturms (6+2) un Nēbelss (3+5). Kahuns nopelnījis septiņus (1+6) punktus, bet iepriekšējā mača galvenais varonis Tifelss izcēlies ar trīs precīziem metieniem un tikpat rezultatīvām piespēlēm.

Vācieši finālā spēlēs pirmoreiz kopš 1930. gada, bet kanādieši – jau ceturto reizi pēc kārtas. Līdz šim pēdējo reizi Kanādas valstsvienība par pasaules čempioni kļuva 2021. gadā Rīgā notiekošajā turnīrā, kurā finālā papildlaikā ar 3:2 pārspēja Somiju. 2019. gadā Bratislavā un pērn Tamperē kanādieši piekāpās somiem ar attiecīgi 1:3 un 3:4 (pagarinājumā).