Jau šonedēļ Somijā startēs 2022. gada pasaules čempionāts hokejā. Pašlaik vēl nav zināms galējais Latvijas izlases sastāvs, taču kandidātu lokā atrodami četri vārtsargi, no kuriem trīs pasaules meistarsacīkstēs nekad nav spēlējuši. Pēdējos desmit gados, izlasē ir nomainījušies vairāki vārtsargi, dažiem izdodoties noturēt vietu valstvienības rindās. Vai šogad kādam izdosies sevi pierādīt?
Salīdzinot ar pērnā gada pasaules čempionātu, šogad būs pavisam cita vārtsargu brigāde. Aizvadītajā gadā par Latvijas izlases vārtu drošību atbildēja Jānis Kalniņš, Ivars Punnenovs un Matīss Kivlenieks. Savukārt, šogad tiks lemts par trim no četriem kandidātiem – Elvi Merzļikinu, Artūru Šilovu, Gustavu Dāvi Grigalu un Ēriku Vītolu.
Pēdējā desmitgadē Latvijas sastāvā uz pasaules čempionātu brauca deviņi dažādi vārtsargi. Šogad šim sarakstam pievienosies vismaz vēl viens vai divi.
Edgars Masaļskis
Masaļskis izlases rindās aizvadīja 15 pasaules čempionātus, karjeru noslēdzot pēc 2016. gada turnīra. Pateicoties Masaļskim, Latvijas izlase nepameta Elites divīziju, kad 2015. gadā desmit sekundes līdz mača beigām Masaļskis izglāba Latvijas vārtus pret Franciju pēc rupjas aizsarga Kristapa Sotnieka kļūdas, kas varēja maksāt vietu Elitē. Masaļskis sargāja Latvijas vārtus daudzos nozīmīgos mačos, sešos turnīros tiekot atzītam par Latvijas top-3 spēlētāju. Masaļskis ir pirmajā vietā pēc spēļu daudzuma Latvijas izlasē pasaules čempionātos (54). No šobrīd spēlējošajiem, vistuvāk atrodas Elvis Merzļikins (22).
Kristers Gudļevskis
Gudļevskis devies aizstāvēt Latvijas godu četros pasaules čempionātos, dodoties laukumā 14 spēlēs. Pirmais Gudļevska čempionāts bija tālajā 2013. gadā pēc spožas sezonas HK “Rīga” MHL čempionātā. Gadu vēlāk vārtsargs Sočos debitēja olimpiskajās spēlēs, aizvadot lielisku maču pret Kanādu, taču tā gada pasaules čempionāts bija vājš, atvairot vien 89,1% metienu. Pēc tam sekoja pauze līdz 2018. gadam, kad divās spēlēs Kristers parādīja vāju sniegumu – 83,9% atvairīto, taču gadu vēlāk reabilitējās, izcīnot divas uzvaras, vienu no kurām “sausā”.
Jānis Kalniņš
30 gadus vecais Kalniņš kopā ar izlasi devies uz četriem pasaules čempionātiem, taču laukumā gājis vien divos – septiņas minūtes pret Krieviju 2017. gadā un divas spēles pērnā gada turnīrā. Kalniņš bija izlases redzeslokā arī gaidāmajam pasaules čempionātam, taču sagaidīts atteikums. Visdrīzāk, saistīts ar smago sezonu un došanos uz olimpiskajām spēlēm Pekinā februārī.
Ivars Punnenovs
Arī Punnenovam tika piedāvāts doties uz pasaules meistarsacīkstēm Somijā, taču sezonas beigās gūtā savainojuma dēļ nācies atteikties. Šveicē visu karjeru pavadījušais vārtsargs braucis uz trim turnīriem, aizvadot vien divas spēles – vienu no kurām “sausā”, taču otra tā pati, kas Kalniņam – 2017. gadā pret Krieviju.
Elvis Merzļikins
Pēdējo gadu lielākais atklājums Latvijas vārtsargu līnijā. Šveicē uzaugušais Merzļikins spēlēja visās junioru izlasēs, taču pieaugušo izlases redzeslokā nonāca 2013./14. gada sezonā, būdams vien 19 gadus vecs. Kopš 2016. gada Merzļikins piedalījies visos pasaules čempionātos, izņemot pērnā gada turnīrā, kas norisinājās Rīgā. NHL komandas Kolumbusas “Blue Jackets” pamatvārtsargs patreiz ir viens no labākajiem pasaules vārtsargiem un šomēnes viņam būs lieliska iespēja to kārtējo reizi pierādīt.
Kopā ar Latvijas izlasi uz pasaules čempionātu pēdējās desmitgades laikā devušies arī Ervīns Muštukovs (2012., 2015.), Matīss Kivlenieks (2018., 2021.), Māris Jučers (2012., 2013.) un Gustavs Dāvis Grigals (2019.).