Šodien sākās Pekinas olimpisko spēļu hokeja turnīrs vīriešiem. Pēc astoņu gadu pārtraukuma olimpiskajās spēlēs atkal redzēsim Latvijas hokeja izlasi. Mūsējie turnīra pirmo maču aizvadīs rīt agri no rīta pret Zviedrijas valstsvienību, bet grupu turnīra turpinājumā Harija Vītoliņa vadītā komanda krustos nūjas arī ar Somijas un Slovākijas hokejistiem. Lai gan tāpat kā pirms četriem gadiem Pjončhanā arī Pekinā neredzēsim Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājus, pretinieku sastāvos ir pietiekami daudz hokejistu, kuriem ir vērts pievērst uzmanību.
Lars Juhansons (vārtsargs, Zviedrija)
Ilgus gadus spēlēja Zviedrijas Allsvenskan līgā jeb pēc spēka otrajā Zviedrijas līgā. Tikai 26 gadu vecumā tika pie iespējas sevi pilnvērtīgi apliecināt Zviedrijas augstākajā hokeja līgā. Aizvadīja trīs sezonas ”Frolunda” rindās. Pirmajos divos gados demonstrēja diezgan pieticīgu sniegumu, bet trešajā sezonā izkaroja sev pamatvārtsarga vietu un kļuva par SHL labāko vārtsargu. Pēc trim pavadītiem gadiem ”Frolunda” sastāvā devās otrpus okeānam. Tiesa Ziemeļamerikā ilgu laiku neuzkavējās – nospēlēja tikai vienu sezonu AHL. Vēlāk pievienojās vienam no KHL grandiem Maskavas CSKA, ar ko kopā 2019. gadā izcīnīja Gagarina kausu. Pēc četriem pavadītiem gadiem Maskavas CSKA rindās iepriekšējā gada vasarā pārcēlās uz citu KHL grandu Sanktpēterburgas SKA un kļuva par komandas visapmaksātāko hokejistu. Katrā no sezonām KHL ir apliecinājis sevi kā vienu no līgas labākajiem vārtsargiem. Tāpat kā iepriekšējās sezonās arī šajā ir nodemonstrējis fantastiku sniegumu – 34 spēlēs SKA sastāvā ir atvairījis 93,2% pretinieku metienu un vidēji mačā ielaidis tikai 1,63 ripas. Nevienā no piecām sezonām KHL regulārajā čempionātā nav atvairījis mazāk par 93,2% pretinieku metienu. Līdz šim nav pārstāvējis Zviedrijas izlasi ne pasaules čempionātos, ne olimpiskajās spēlēs. Ļoti iespējams, Pekinā būs Zviedrijas valstsvienības pamatvārtsargs.
Henriks Tommerness (aizsargs, Zviedrija)
Līdzīgi kā Juhansons karjeras sākumā spēlēja ”Frolunda” rindās, bet vēlāk devās iekarot Ziemeļameriku. Aizvadīja pusotru sezonu AHL klubā Jutikas ”Comets”, bet pie iespējas uzspēlēt NHL tā arī netika. Vienā no gadiem Jutikā bija latviešu uzbrucēja Ronalda Ķēniņa komandas biedrs. Vēlāk izmēģināja spēkus Somijas augstākajā hokeja līgā ”Tappara” sastāvā, bet pēc tam uz diviem gadiem atgriezās Frolundā, kur aizvadīja divas rezultatīvas sezonas. Šobrīd jau piekto gadu pārstāv Šveices augstākās hokeja līgas klubu Ženēvas ”Servette”, kura rindās spēlē latvieši Sandis Smons un uzbrucējs Deniss Smirnovs un kura sistēmā ir brāļi Nauris un Nils Sējēji. Katrā no sezonām Šveicē ir sakrājis vismaz 27 punktus. Ar katru gadu demonstrē arvien labāku sniegumu. Pērn 44 regulārās sezonas spēlēs guva 13 vārtus un izdarīja 24 rezultatīvas piespēles, bet šosezon 41 mačā ir sakrājis jau 49 (8+41) punktus. Šosezon pirmo gadu pilda komandas kapteiņa pienākumus. Pērn Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā debitēja Zviedrijas izlases sastāvā planētas meistarsacīkstēs. Bija savas valstsvienības kapteinis un viens no līderiem. Septiņās spēlēs sakrāja piecus (2+3) punktus un kļuva par Zviedrijas izlases turnīra rezultatīvāko spēlētāju. Tika atzīts par vienu no trim Zviedrijas valstsvienības labākajiem spēlētājiem pasaules čempionātā.
Antons Landers (uzbrucējs, Zviedrija)
Jau 16 gadu vecumā ”Timra” sastāvā debitēja Zviedrijas Elites sērijā. Savā pirmajā sezonā pie pieaugušajiem 32 spēlēs guva vienus vārtus un atdeva divas rezultatīvas piespēles. Nospēlēja četrus gadus Zviedrijas Elites sērijā. Pēdējā gadā ”Timra” rindās jau bija viens no komandas līderiem – 49 spēlēs sakrāja 24 (10+14) punktus un kļuva par komandas ceturto rezultatīvāko spēlētāju. Vēlāk devās otrpus okeānam un centās nostiprināties NHL. Sešu gadu laikā Edmontonas ”Oilers” sastāvā aizvadīja 215 spēles NHL, kurās izcēlās ar desmit vārtiem un 25 rezultatīvām piespēlēm. Labākajā sezonā Edmontonā 38 mačos sakrāja 20 (6+14) punktus. Vēlāk pārcēlās uz KHL, kur aizvadīja četras sezonas. Pirmos divus gadus pārstāvēja Kazaņas ”Ak Bars”, bet nākamās divas sezonas pavadīja Jaroslavļas ”Lokomotiv” rindās. Visos četros gados KHL sakrāja vismaz 30 punktus. Savā KHL debijas sezonā kopā ar ”Ak Bars” izcīnīja Gagarina kausu. Pēc četriem pavadītiem gadiem KHL iepriekšējā starpsezonā pārcēlās uz Šveices augstākās hokeja līgas klubu ”Zug”. Savā debijas sezonā Šveicē 34 spēlēs ir nopelnījis 29 (12+17) punktus. Aizstāvējis savas valsts godu divos pasaules čempionātos un vienās olimpiskajās spēlēs. Savu debiju olimpiskajās spēlēs piedzīvoja pirms četriem gadiem Pjončhanā, kad četrās spēlēs guva trīs vārtus. Līdz šim pēdējo reizi Zviedrijas izlases sastāvā spēlēja 2019. gada pasaules čempionātā, kurā astoņos mačos izcēlās ar astoņiem (4+4) punktiem.
Tēmu Hartikainens (uzbrucējs, Somija)
Jau 17 gadu vecumā ”KaIpa” rindās spēlēja Somijas augstākajā hokeja līgā. Pirmajā gadā komandas rindās aizvadīja tikai vienu maču, bet nākamajās divās sezonās jau pieteica sevi kā vienu no līderiem – 51 un 53 spēlēs attiecīgi sakrāja 23 (17+6) un 33 (15+18) punktus. Vēlāk devās otrpus okeānam un centās piepildīt savu NHL sapni, tomēr lielākoties spēlēja AHL un nespēja nostiprināties pasaules spēcīgākajā hokeja līgā. Trīs gadu laikā Edmontonas ”Oilers” rindās aizvadīja tikai 52 mačus, kuros guva sešus vārtus un izdarīja septiņas rezultatīvas piespēles. Pēc trim pavadītiem gadiem Ziemeļamerikā pārcēlās uz vienu no KHL Austrumu konferences spēcīgākajiem klubiem Ufas Salavat ”Yulajev”. Ufā šobrīd aizvada jau savu devīto sezonu un ir kļuvis par neatņemamu ”Salavat Yulajev” sastāvdaļu. Allaž bijis viens no komandas uzbrukuma līderiem. Astoņās no deviņām sezonām KHL regulārajā čempionātā sakrājis vairāk nekā 35 punktus. Pērn aizvadīja rezultatīvāko sezonu savā KHL karjerā – 53 regulārā turnīra spēlēs sakrāja 64 (28+38) punktus, kļūstot gan par līgas otro labāko snaiperi, gan otro rezultatīvāko spēlētāju. Šobrīd ir visatalgotākais leģionārs KHL krievu klubos. Saņem vairāk nekā miljonu eiro sezonā. Šobrīd gan aizvada visneveiksmīgāko sezonu savā KHL karjerā – 41 mačā nopelnījis vien 24 (13+11) punktus. Līdz šim ir pārstāvējis Somijas izlasi tikai vienā pasaules čempionātā un vienās olimpiskajās spēlēs, taču ar neko ievērības cienīgu nav izcēlies.
Niko Ojameki (uzbrucējs, Somija)
Lielāko karjeras daļu ir pavadījis savā dzimtenē. 18 gadu vecumā Pori ”Assat” komandas rindās debitēja Somijas augstākajā hokeja līgā, kurā piecās spēlēs palika bez rezultativitātes punktiem. Aiznākamajā sezonā jau bija viens no komandas līderiem – 60 spēlēs sakrāja 33 (16+17) punktus un kļuva par kluba ceturto rezultatīvāko spēlētāju. Pēc vēl vienas pavadītas sezonas ”Assat” sastāvā pārcēlās uz citu Somijas klubu ”Tappara”. Pirmajā gadā Tamperē parādīja blāvu sniegumu, bet pēc tam sekoja divas lieliskas sezonas – attiecīgi 37 (23+14) un 35 (19+16) punkti. Pērn pirmoreiz karjerā devās leģionāra gaitās un pievienojās SHL klubam ”Linkoping”, kura sastāvā 48 spēlēs sakrāja tikai 16 (5+11) punktus. Pēc neveiksmīgās sezonas Zviedrijā pārcēlās uz KHL vienu no pastarītēm Podolskas ”Vitjaz”. Podoļskas kluba rindās aizvadīja līdz šim rezultatīvāko sezonu savā karjerā – 48 mačos guva 29 vārtus un sakrāja 43 punktus. Kļuva par komandas rezultatīvāko spēlētāju un visas līgas labāko snaiperi. Turklāt ieņēma sesto vietu KHL rezultatīvāko spēlētāju sarakstā. Spēlējis Somijas izlases sastāvā divos pasaules čempionātos, bet olimpiskajās spēlēs piedzīvos debiju. Iepriekšējā gadā pasaules čempionātā Rīgā astoņās spēlēs atzīmējās tikai ar divām rezultatīvām piespēlēm.
Valteri Filpula (uzbrucējs, Somija)
Otrs vecākais hokejists Pekinas olimpiskajās spēlēs. Gandrīz visu karjeru ir pavadījis Ziemeļamerikā. NHL aizvadījis iepriekšējās 16 sezonas un nospēlējis vairāk nekā 1000 mačus. 1056 NHL regulārās sezonas spēlēs sakrājis 530 (197+333) punktus. Tāpat devies laukumā 166 Stenlija kausa izcīņas mačos, kuros guvis 25 vārtus un atdevis 61 rezultatīvu piespēli. NHL spēlēm bagātākais somu hokejists šajā Somijas izlases modelī. Savā rezultatīvākajā NHL sezonā, pārstāvot Detroitas ”Red Wings”, savulaik 81 spēlē sakrāja 66 (23+43) punktus. Pēdējos gados NHL gan nav bijis tik rezultatīvs. Pērn 38 mačos guva sešus vārtus un izdarīja deviņas rezultatīvas piespēles. Pēc 16 pavadītiem gadiem Ziemeļamerikā pirms šīs sezonas atgriezās Eiropā un pievienojās Šveices klubam Ženēvas ”Servette”, ko pārstāv latviešu aizsargs Sandis Smons un latviešu uzbrucējs Deniss Smirnovs un kuras sistēmā spēlē brāļi Nauris un Nils Sējēji. Šveicē šosezon ir viens no komandas līderiem – 39 spēlēs guvis 14 vārtus un izdarījis 23 rezultatīvas piespēles. Ar 37 sakrātiem punktiem šobrīd ir komandas trešais rezultatīvākais spēlētājs. Aizstāvējis Somijas godu divos pasaules čempionātos, vienās olimpiskajās spēlēs un 2016. gada Pasaules kausa izcīņā. Iepriekšējo reizi olimpiskajās spēlēs piedalījās tālajā 2010. gadā Vankūverā, kur sešās spēlēs guva trīs vārtus. Līdz šim pēdējo reizi valstsvienības kreklu pielaikoja 2017. gada pasaules čempionātā, kurā desmit spēlēs sakrāja piecus (2+3) punktus. Bija Somijas delegācijas karognesējs Pekinas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā. Visticamāk, pēdējo reizi spēlē olimpiskajās spēlēs.
Peters Cehlāriks (uzbrucējs, Slovākija)
Viens no pieciem hokejistiem šajā Slovākijas izlases modelī, kurš ir spēlējis NHL. Profesionāļa gaitas uzsāka Zviedrijas augstākās hokeja līgas klubā ”Lulea” (rezultatīvākajā sezonā 46 mačos nopelnīja 20 (11+9) punktus, bet vēlāk četrus gadus pavadīja Ziemeļamerikā Bostonas ”Bruins” sistēmā. Lielākoties spēlēja ”Bruins” fārmklubā. Četru gadu laikā NHL devās laukumā vien 40 spēles, kurās guva piecus vārtus un izdarīja sešas rezultatīvas piespēles. Pērn atgriezās Zviedrijā un aizvadīja fantastisku sezonu ”Leksands” rindās – 45 regulārās sezonas spēlēs guva 20 vārtus un atdeva tikpat rezultatīvas piespēles. Kļuva par komandas pārliecinoši labāko snaiperi un trešo rezultatīvāko spēlētāju. Pēc lieliskās sezonas spīdēja arī Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā – astoņās spēlēs sakrāja 11 (5+6) punktus un bija komandas galvenā zvaigzne. Tika atzīts par vienu no trim Slovākijas izlases labākajiem turnīra spēlētājiem un pasaules čempionāta labāko uzbrucēju. Pārstāvējis Slovākijas izlasi divos pasaules čempionātos, bet olimpiskajās spēlēs līdz šim vēl nav spēlējis. Šo sezonu aizvada Latvijas izlases bijušā galvenā trenera Boba Hārtlija vadītajā Omskas ”Avangard”. Savā KHL debijas sezonā 39 spēlēs ir nopelnījis 25 (14+11) punktus.
Mareks Hrivīks (uzbrucējs, Slovākija)
Vēl viens slovāku hokejists, kuram ir NHL pieredze. Tāpat kā Cehlāriks pārsvarā gan spēlējis AHL. Pasaules spēcīgākajā hokeja līgā, pārstāvot Ņujorkas ”Rangers” un Kalgari ”Flames” komandas, aizvadījis tikai 24 spēles, kurās atzīmējies vien ar trim rezultatīvām piespēlēm. Pēc Ziemeļamerikas posma aizvadīja neizteiksmīgu sezonu KHL klubā Podoļskas ”Vitjaz”, bet pēc tam ”Leksands” sastāvā divas sezonas spīdēja Zviedrijas hokeja līgā. Pirmajā no tām 46 spēlēs guva 12 vārtus un sakrāja 30 punktus, bet pērn kopā ar Cehlarīku pamatīgi uguņoja un 44 regulārās sezonas mačos sakrāja 51 (14+37) punktus. Abās sezonas kļuva par komandas rezultatīvāko spēlētāju. Tāpat kā Cehlāriks pēc iepriekšējās sezonas pārcēlās uz KHL. Pārstāvot Ņižņijnovgorodas ”Torpedo”, 44 spēlēs šosezon ir guvis deviņus vārtus un sakrājis 23 punktus. Pērn lieliski sevi apliecināja arī pasaules čempionātā Rīgā – septiņos mačos nopelnīja sešus (2+4) punktus. Kļuva par savas izlases otro rezultatīvāko spēlētāju un tika atzīts par vienu no trim Slovākijas valstsvienības trim labākajiem spēlētājiem. Tāpat kā Cehlāriks spēlējis divos pasaules čempionātos, bet olimpiskajās spēlēs piedzīvos debiju.
Jurajs Slafkovskis (uzbrucējs, Slovākija)
Jaunākais spēlētājs olimpisko spēļu turnīrā Pekinā. Jau 17 gadu vecumā Slovākijas izlases rindās debitēs olimpiskajās spēlēs. Pieaugušo līmenī aizstāvēs savas valsts godu jau trešajā turnīrā pēc kārtas. Valstsvienības rindās debitēja jau pērn Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā. Tajā, dodoties laukumā sešās spēlēs, gan palika bez rezultativitātes punktiem. Tāpat spēlēja arī vasaras beigās notiekošajā olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kurā trijos mačos atzīmējās ar vienu rezultatīvu piespēli. Lai gan ir tikai 17 gadus vecs, paguvis uzspēlēt jau četrās dažādās valstīs – dzimtajā Slovākijā, kā arī Austrijā, Čehijā un Somijā. Šobrīd aizvada jau trešo sezonu Somijā. Šosezon TPS kluba sastāvā piedzīvoja debiju Somijas augstākajā hokeja līgā. Somijas spēcīgākajā čempionātā 21 spēlē guvis vienus vārtus un izdarījis trīs rezultatīvas piespēles. Tāpat šajā sezonā TPS rindās debitēja arī IIHF Čempionu līgā, kurā četros mačos izcēlās ar vienu rezultatīvu piespēli. Viens no slovāku jaunajiem hokeja talantiem. Viņam tiek prognozēta vieta pirmajā desmitniekā vasarā gaidāmajā NHL draftā.
Šimons Nemecs (aizsargs, Slovākija)
Vēl viens 17 gadus vecs hokejists, kurš pārstāvēs Slovākijas izlasi olimpiskajās spēlēs. Tāpat kā Slafkovskis spēlēs valstsvienības rindās jau trešajā turnīrā pēc kārtas. Savu debiju izlases rindās piedzīvoja iepriekšējā gadā Rīgā notiekošajā pasaules čempionātā, kurā piecās spēlēs atzīmējās ar vienu rezultatīvu piespēli. Izcēlās ar rezultatīvu sniegumu arī dažus mēnešus vēlāk notiekošajā olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā – trijos mačos atdeva vienu rezultatīvu piespēli. Atšķirībā no Slafkovska līdz šim vēl nav spēlējis ārpus dzimtenes robežām. Jau aizpagājušajā sezonā ”Nitra” kluba sastāvā debitēja Slovākijas Ekstralīgā. Savā pirmajā sezonā pieaugušo līmenī aizvadīja 12 spēles, kurās nopelnīja trīs rezultatīvas piespēles. Pērn jau bija viens no komandas līderiem – 37 regulārās sezonas mačos sakrāja 19 (2+17) punktus un kļuva par komandas rezultatīvāko aizsargu. Savukārt šosezon ir parādījis vēl augstvērtīgāku sniegumu – 32 spēlēs nopelnījis 23 (1+22) punktus. Šobrīd ir komandas otrais rezultatīvākais aizsargs. Arī Nemecam tiek paredzēta augsta vieta vasarā gaidāmajā NHL draftā.